نیروهای پلیس در مرز بین بلغاریا و ترکیه. عکس:  ای پی ای، اریستیس پاناجیوتو
نیروهای پلیس در مرز بین بلغاریا و ترکیه. عکس: ای پی ای، اریستیس پاناجیوتو

نیروهای امنیتی بلغاریا می‌گویند روز سه شنبه ۲۳ مهاجر افغان را در یک کامیون در بزرگراه بین بورگاس و صوفیه پیدا کردند.

به گزارش آژانس خبرگزاری بلغاریا پليس محلی این کشور ۲۳ مهاجر را كه اهل افغانستان هستند در يك كاميون در بزرگراه بين بورگاس و صوفيه در نزديك روستای كارنار پيدا كرد. مقامات همچنان از بازداشت راننده کامیون که تبعه بلغاریا است خبر داده اند.

این در حالی است که ۱۰ مهاجر مراکشی و پنج قاچاقبر بلغاری در۲۶ نوامبر در نزدیک روستای اگانوو در بزرگراه بین بورگاس و صوفیه بازداشت شدند.

همچنان در ۲۵ نوامبر، پلیس بلغاریا ۲۳ شهروند سوریه و عراق را در نزدیک قریه راکیتنتسا بازداشت کرد.

در همین حال در ۲۲ نوامبر، یک راننده از توقف کامیون در یک ایستگاه بازرسی در ۴۰ کیلومتری صوفیه، پایتخت بلغارستان خودداری کرده و حادثه نمود که در اثر آن یک پلیس بلغاری و چهار مهاجر زخمی شدند. در این کامیون ۱۲ پناهجوی سوری حضور داشتند.

مرتبط: بلغاریا: در اثر فرار موتر حامل مهاجران پنج تن زخمی شدند

اندکی پس از این حادثه، پیتار تودوروف مسوول وزارت داخله کشور بلغارستان استعفای خود را اعلام کرد. وی از عدم اقدام دولت در برابر قاچاق مهاجران انتقاد نمود.

از سوی دیگر قاضی ماریان مارینوف که در حال بررسی این حادثه بود گفت: «امروز این جرایم به یک اپیدمی تبدیل شده است.»

به گفته وزارت داخله بلغاریا، از ابتدای سال جاری تاکنون نیروهای امنیتی این کشور ۱۴ هزار و ۴۲۷ مهاجر غیرقانونی را بازداشت کرده اند. در حالی که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۲۵۰ پناهجو در بلغارستان بازداشت شدند.

در همین مورد: یک پلیس بلغاریا در مرز ترکیه به ضرب گلوله کشته شد

افزون بر این، نیروهای امنیتی بلغاریا تنها در ماه سپتامبر سال روان ۲۸۲۲ مهاجر غیرقانونی را بازداشت کردند که از این تعداد ۵۶۳ تن در حال ورود به بلغاریا، ۳۸۱ تن بدون مجوز وزارت مهاجرت کشور بلغاریا و ۱۸۷۸ تن دیگر در داخل خاک بلغاریا بازداشت شدند. 

 

در همین زمینه