قایق مهاجران در کانال مانش، نوامبر ٢٠٢١. عکس: رویترز
قایق مهاجران در کانال مانش، نوامبر ٢٠٢١. عکس: رویترز

اداره مبارزه با جرایم در انگلستان می‌گوید یک مرد ۳۲ را که در غرق شدن قایق مهاجران در ۲۴ نوامبر سال گذشته در کانال مانش دست داشت، بازداشت کرده است. در این حادثه ۲۷ مهاجر جان خود را از دست دادند.

اداره مبارزه با جرایم بریتانیا در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که هارام احمد ابوبکر متهم به عضویت در گروه جنایتکاری است که "زمینه انتقال مهاجران را با یک قایق کوچک به بریتانیا مساعد کرده است.» این فرد سه شنبه ٢٩ نوامبر در منطقه جنوبی بریتانیا از سوی پلیس بازداشت شد.

سال گذشته در ۲۴ نوامبر یک قایق مهاجران با ۳۳ سرنشین در آب های ساحلی کاله در کانال مانش غرق شد. در این حادثه ۱۶ کرد عراقی، ۱ کرد ایرانی، ۴ افغان، ۳ اوتوپیایی، ۱ سومالیایی، ۱ مصری و ۱ مهاجر ویتنامی جان خود را از دست دادند.

در همین مورد: قایق‌های بزرگتر و پربار: روش های جدید عبور از کانال مانش در حال افزایش است

تنها یک مهاجر کرد عراقی و یک مهاجر سودانی از این حادثه نجات یافتند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی اداره مبارزه با جرایم، این قاچاقبر با هماهنگی مقامات فرانسوی پیدا و بازداشت شد. در این بیانیه همچنان آمده است که وی تا زمان حضور در دادگاه در زندان خواهد بود و پس از آن روند استرداد آغاز خواهد شد.

تابستان گذشته یک گروه ده تن از قاچاقبران انسان در رابطه با این حادثه به دادگاه فرانسه معرفی شدند.

روزنامه فرانسوی لوموند در اواسط نوامبر گزارشی را در مورد منتشر کرد که مهاجران حاضر در قایق بارها تلاش کردند تا با مقامات فرانسوی تماس بگیرند، اما هیچ‌کس به آنها کمک نکرد.

مرتبط: غرق شدن قایق پناهجویان در مانش: خدمات نجات فرانسه در کمک‌رسانی کوتاهی کرده‌است

بر اساس پژوهش های انجام شده، مهاجران پیش از غرق شدن، بارها با مرکز عملیات نجات در منطقه تماس گرفتند اما تلاش آنها بی نتیجه ماند.

قابل یاد آوری است که از ابتدای سال روان، تعداد مهاجران وارد شده به بریتانیا از طریق کانال مانش به بیش از ۴۲۰۰۰ تن افزایش یافته است.

مدتی پیش، لندن و پاریس برای جلوگیری از عبور مهاجران از کانال مانش در ١۴ نوامبر توافقنامه همکاری را امضا کردند. بر بنیاد این توافقنامه، بریتانیا در ازای افزایش ۴۰ درصدی نیروهای فرانسوی در سواحل این کشور، متعهد به پرداخت ۷۲ ملیون یورو در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به جانب فرانسه است.

 

در همین زمینه