آلمان به خصوص در بخش مراقبت از افراد مسن و بیمار با کمبود نیروی مسلکی روبرو است. عکس: پکچرالیانس
آلمان به خصوص در بخش مراقبت از افراد مسن و بیمار با کمبود نیروی مسلکی روبرو است. عکس: پکچرالیانس

حکومت آلمان فدرال می‌خواهد، برای جلب نیروهای کاری بیشتر، قواعد مربوط به سفر به این کشور و به رسمیت شناختن مدارک شغلی را تسهیل کند. یک طرح در این باره روز چهارشنبه توسط کابینه تصویب شد.  

براساس این پلان جدید حکومت آلمان، نیروهای مسلکی خارجی که مدارک تحصیلی شان به رسمیت شناخته شده، می‌توانند در آینده در بخش هایی کار کنند که با رشته کاری شان ارتباطی ندارد و یا ارتباط اندکی دارد. به طور مثال یک فرد مکانیک می‌تواند به عنوان انباردار و یک خانم پلیس به عنوان پیشخدمت جذب کار شود.

قرار است براساس طرح جدید حکومت آلمان، تجربیات شغلی در زمینه صدور ویزای کاری بیشتر از گذشته در نظر گرفته شوند. همچنین به رسمیت شناختن مدرک تحصیلی به دست آمده در کشور مبدا دیگر نباید حتما قبل از سفر فرد به آلمان انجام شود.

بیشتر بخوانید: احصاییه: بازار کار آلمان از پناهجویان و مهاجران سود می‌برد

حکومت ایتلافی آلمان با ارایه این طرح وارد یک بخش کاملا جدید می شود. براین اساس قرار است به شهروندان خارجی از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا از طریق یک سیستم امتیازی این امکان داده شود که برای جستجوی کار به آلمان نقل مکان کنند.

براساس طرح جدید حکومت آلمان، از جمله معیارهای گزینش می‌تواند صلاحیت های شغلی، میزان تسلط بر زبان آلمانی، تجربیات شغلی، پیوند با آلمان و سن فرد متقاضی باشد.

انتظار می‌رود که تا زمان آماده شدن مسوده قانون، احزاب ایتلافی برسرقدرت به خصوص در این زمینه بایکدیگر بحث کنند. هنوز معلوم نیست که چه تعداد امتیاز برای سطوح مختلف تسلط بر زبان آلمانی در نظر گرفته شده است و چگونه می‌شود ثابت کرد که فرد متقاضی آلمان را تا اندازه ای می‌شناسد و با این کشور ارتباط دارد.

پس زمینه این ایده این است که وقتی فردی قبل از مهاجرت به یک کشور چندین بار به آن جا سفر کرده باشد، توسط یک کارفرمای آلمانی در خارج استخدام شده باشد و یا خویشاوندانش در آلمان زندگی کنند، پس از مهاجرت به این کشور، می‌تواند بهتر ادغام شود.

تسهیل مهاجرت نیروهای کاری بخشی از بسته مسوده های قوانین مربوط به سیاست پناهندگی و مهاجرت است که قرار است تا پایان سال تصویب شده و یا برای رای گیری و تصویب نهایی آماده شوند.

نانسی فیزر وزیر داخله آلمان فدرال می‌خواهد به زودی برای تسهیل پروسه کسب شهروندی آلمان، مسوده یک قانون را در هیئت دولت به رای گیری بگذارد.

بیشتر بخوانید: نمایندگان اقتصادی در آلمان: مهاجرت نیروهای کاری مسلکی باید آسان تر شود

پارلمان آلمان «بوندس تاگ» امروز جمعه راجع به قانون موسوم به (شانس اعطای اقامت) رای گیری خواهد کرد. قرار است برپایه این قانون، به شهروندان خارجی که به خوبی ادغام شده اند و چندین سال است بدون مدرک اقامت طولانی مدت در آلمان زندگی می‌کنند، فرصت بهتر داده شود. در صورت تصویب این قانون در بوندس تاگ، هرکس که تا تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۲ پنج سال در کشور زندگی کرده و مرتکب جرمی نشده باشد، ۱۸ ماه به او فرصت داده می شود تا شروط لازم برای کسب اقامت طولانی مدت را برآورده کند. تسلط بر زبان آلمانی و تامین معیشت از جمله این شروط است.


 

 

در همین زمینه