آلمان، سال ۲۰۲۱، گروهی از پناهجویان به میدان هوایی هانوفر رسیدند. عکس: پکچرالیانس
آلمان، سال ۲۰۲۱، گروهی از پناهجویان به میدان هوایی هانوفر رسیدند. عکس: پکچرالیانس

مقام های آلمانی گروهی از مهاجران را با پرواز چارتر از ایتالیا به آلمان انتقال دادند. آن ها در حالی نجات داده شدند که سعی داشتند با قایق از طریق بحیره مدیترانه وارد اتحادیه اروپا شوند.

 وزارت داخله آلمان اعلام کرد، مجموعا ۹۰ پناهجو روز پنجشنبه به شهرهای فرانکفورت و برلین رسیدند. بر بنیاد گزارش ها آن ها در ایالات بایرن، نورد راین وست فلن، براندنبورگ و راینلند فالتس اسکان داده خواهند شد.

بیشتر بخوانید: کمیسیون اتحادیه اروپا: مهاجرت غیرقانونی از طریق مدیترانه باید مهار شود

در ماه اکتبر، ۷۴ پناهجو از ایتالیا به آلمان آورده شدند. این کار در چارچوب «مکانیزم داوطلبانه همبستگی در اروپا» انجام شد. حالا آن ها باید پروسه رسیدگی به درخواست پناهندگی را پشت سر بگذارند.

ایتالیا از کشورهای اروپایی دیگر به خاطر عدم همبستگی و حمایت در مدیریت شمار زیادی از مهاجرانی که سالانه به سواحل این کشور می‌رسند، شدیدا انتقاد کرد.

افزون براین، پرسنل کشتی های نجات متهم هستند که با حضورشان در بحیره مدیترانه به پیشبرد کسب و کار قاچاقبران کمک می‌کنند.

ایتالیا و فرانسه به تازگی بر سر یک کشتی حامل مهاجران نجات یافته شدیدا با یکدیگر دچار اختلاف شدند. پس از این که ایتالیا اجازه نداد، این کشتی در نزدیک ترین بندرش لنگر بیاندازد، فرانسه اجازه ورود این کشتی را صادر کرد، اما به شدت از ایتالیا انتقاد کرد.

در ماه جون، ۲۱ کشور اروپایی بر سر ایجاد یک مکانیزم همبستگی بایکدیگر به توافق رسیدند. قرار شد که مدت اعتبار این مکانیزم نخست به مدت یک سال باشد.

آلمان توافق کرد که در چارچوب مکانیزم همبستگی ۲۵۰۰ پناهجو را در عرض یک سال قبول کند. اما تا به حال این پروسه جدید بسیار به کُندی پیش رفته است.

بیشتر بخوانید: فرانسه تدابیر امنیتی در مرز با ایتالیا را افزایش داد

به گفته وزارت داخله ایتالیا، از آغاز سال تا به حال بیش از ۹۰ هزار مهاجر به این کشور رسیده اند. در مقایسه با همان دوره در سال گذشته شمار آن ها حدود ۵۳ درصد افزایش یافته است.

 

در همین زمینه