شفیق ستانکزیباشنده اصلی ولایت لوگر بود.عکس: صفحه فیس بوک شفیق ستانکزی
شفیق ستانکزیباشنده اصلی ولایت لوگر بود.عکس: صفحه فیس بوک شفیق ستانکزی

شفیق استانکزی مهاجر ۲۵ ساله افغان که بر اثر بدرفتاری پلیس ترکیه در راه اروپا جان خود را از دست داد، نگرانی افغان ها را در شبکه های اجتماعی برانگیخت.

این مهاجر افغان که باشنده ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر بود، از حدود یک ماه پیش به دلیل مشکلات جاری در کشور از راه های قاچاق به اروپا سفر کرد. او به تاریخ ١١ نوامبر از یک ساختمان در شهر وان ترکیه سقوط کرد و جانش را از دست داد.

نزدیکان وی به خبرگزاری پژواک گفتند که وی در جریان عملیات نیروهای امنیتی در شهر وان ترکیه از یک ساختمان بلند به پایین پرتاب شد و جان باخت. این منبع افزود که جسد شفیق الله به افغانستان منتقل گردیده و پس از آن در قریه مغل خیل ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر به خاک سپرده شد.

پس از انتشار خبر مرگ او، بسیاری از مردم افغانستان در شبکه های اجتماعی ابراز تاسف کردند و نسبت به فرار کادرهای جوان از کشور واکنش نشان دادند.

رحیم گل ساروان، روزنامه نگار افغان در صفحه تویتر خود در این باره نوشت: «شفیق استانکزی به دلیل شرایط نا امن مجبور به ترک وطن شد. مهاجر شد، وقتی در وطن جایی نداشت. آموزش، تحصیل، همه اینها به یکبارگی تمام شد. همه مردم آواره شدند. آنها مجبور می‌شوند راه قاچاق را بگیرند و در بیچارگی از دنیا چشم بپوشند.»

این نخستین حادثه خشونت پلیس ترکیه در برابر پناهجویان افغان نیست. بسیاری از جوانان افغان در ترکیه کتک خورده و زندانی شده اند. هزاران تن دیگر به گونه اجباری به افغانستان بازگردانده شده اند. نهادهای ناظر حقوق بشر نیز در این مورد ابراز نگرانی جدی کردند.

در همین حال، در اوایل ماه نوامبر پلیس ترکیه اجساد پنج تبعه افغان را که با ضربات چاق در یک خانه در انقره پایتخت این کشور کشته شده بودند، پیدا کرد. خبرگزاری اناتولی گزارش داد که اجساد این پنج تن زمانی پیدا شد که اعضای خانواده آن ها با پلیس تماس گرفتند و از ناپدید شدن آن ها خبر دادند.

به دنبال تشدید مشکلات اقتصادی در ترکیه، احساسات ضد مهاجرین نیز در این کشور در حال افزایش است.

مرتبط: دیده‌بان حقوق بشر: ترکیه افغان‌ها را خلاف موازین بین‌اللمی اخراج می‌کند

 

در همین زمینه