عبدالله الرستم پناهجوی سوریه‌یی. عکس: نوار ویدیویی لایت هاوس
عبدالله الرستم پناهجوی سوریه‌یی. عکس: نوار ویدیویی لایت هاوس

بلغارستان ادعای تیراندازی نیروهای مرزی این کشور را به یک پناهجوی سوریه‌یی که در ماه اکتوبر اتفاق افتاده بود، رد کرد. ویدیویی که از این رویداد در روز دوشنبه منتشر شد، مرد جوانی را نشان می‌داد که در مرز بلغارستان به سینه و بازویش گلوله اصابت کرده است.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه در پیوند به این رویداد نوشته بود که این مرد عبدالله الرستم نام داشت و نیروهای مرزی بلغارستان هنگامی به او شلیک کردند که او با همراهانش تلاش داشتند از مرز عبور کنند. به گفتۀ این روزنامه، نیروهای مرزی بلغارستان پس از شلیک به این پناهجو، دیگر همراهان او را به سمت ترکیه بازگردانده‌اند.

با این حال، برخی از رسانه‌های اروپایی مثل اسکای نیوز، روزنامۀ فرانسوی لوموند، تایمز و آزادی زیر نظر «لایت‌هاوس» بررسی ویدیوی به جا مانده از این رویداد را انجام دادند.


اما دولت بلغارستان این ادعاها را رد کرده و گفته‌است که نیروهای این کشور مطابق قوانین بین‌الملل از مرزهای بلغارستان حفاظت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کشته شدن یک مهاجر افغان در ترکیه، خشم افغان‌ها را برانگیخت

ایوان دمرجیف، وزیر داخلۀ این کشور گفت که هیچ رفتار خشونت‌آمیزی علیه پناهجویان انجام نشده‌است. او همچنان افزود که گزارش‌های منتشر شده در مورد نیروهای مرزی بلغارستان بی‌اساس است.

این مقام همچنان می‌گوید که برای بررسی این رویداد با مقامات ترکیه در تماس است. دمرجیف گفت: «هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند تیراندازی از سوی نیروی مرزی بلغارستان انجام شده‌است.»

وزیر داخله همچنان گفت که نیروهای مرزی بلغارستان اخیراً با خشونت افرادی مواجه شده‌اند که تلاش دارند بدون مدارک قانونی وارد این کشور شوند. به گفتۀ او، برخی از این مهاجران غیرقانونی با سنگ و چاقو به نیروهای مرزی حمله کرده‌اند.

 

در همین زمینه