افغان‌های بازگردانده شده از ایران. تصویر: IOM
افغان‌های بازگردانده شده از ایران. تصویر: IOM

مقامات محلی در غرب افغانستان می‌گویند که در شش ماه پسین ایران ۹۲۵ کودک را به أفغانستان بازگردانده‌است. گفته شده‌است که بیشتر این کودکان هنگام عبور غیرقانونی از مرز از خانواده‌های شان جدا شده و توسط نیروهای مرزی دستگیر و به أفغانستان برگردانده‌ شده‌اند.

این کودکان هم‌اکنون در ولایت نمیروز در همسایگی ایران به دور از آغوش خانواده تحت سرپرستی یک نهاد مددرسان زندگی می‌کنند.

امیر ۱۴ ساله همراه با خواهر ۱۰ ساله‌اش از کودکانی هستند که هنگام عبور غیر قانونی مرز ایران، از سوی نیروهای مرزی ایران کشور دستگیر و به افغانستان بازگردانده شده‌اند. امیر گفت: «رفتن از راه‌های غیرقانونی خوب نیست. بسیار خطرناک است.» او همچنان می‌گوید که دل‌اش برای مادر و پدرش تنگ شده و آرزو دارد به زودی به آن‌ها بپیوندد.

در همین حال یکی از مقام‌های محلی ولایت نیمروز گفته‌است که در شش ماه پسین ۹۲۵ کودک بدون سرپرست از ایران به اجبار بازگردانده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: کشته شدن یک مهاجر افغان در ترکیه خشم افغان‌ها را برانگیخته است

گفته شده است که پناهجویان هنگام عبور از مرز عمدتاً از سوی نیروهای مرزی ایران تعقیب می‌شوند و ناگزیر هستند فرار کنند. بیشتر این کودکان نیز هنگام فرار از تعقیب نیروهای مرزی ایران، از نزد خانواده‌ها جا مانده و دستگیر شده‌اند.

رییس کار و امور اجتماعی ولایت نیمروز گفت: «ما یک دفتر ساحوی در نزدیک مرز ایجاد کرده‌ایم که این کودکان را تحویل بگیریم. تنها همین دفتر در شش ماه پسین ۹۲۵ کودک رد مرز شده از ایران را تحویل گرفته‌است.»

لایق الله یکی دیگر از کودکانی که به اجبار از ایران به افغانستان برگردانده شده می‌گوید: «تصمیم گرفتم برای کار به ایران بروم چون وضعیت اقتصادی ما بد است.»

در همین حال، یک نهاد مددرسان که به حمایت مالی صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل (یونیسف) کار می‌کند، در مرز با ایران دفتر ساحوی ایجاد کرده و به کودکان رد مرز شده خدمات ارایه می‌کند.

عبدالقدیر سلطانی مسوول این نهاد می‌گوید: «در کمپ آی‌سی‌سی به آنان لباس، کفش و سه وقت إذا داده می‌شود. همکاران ساحوی ما با خانواده‌های این کودکان در ولایات تماس می‌گیرند.»

این در حالی است که روزانه ده‌ها تن از شهروندان أفغانستان به شمول کودکان از ایران برگشتانده می‌شوند. به أساس آمار منتشر شده، تنها در شش ماه پسین ۲۰۰ هزار شهروند أفغانستان از ایران به بازگردانده شده‌اند.

 

در همین زمینه