نمای از زاگرب پایتخت کرواسیا
نمای از زاگرب پایتخت کرواسیا

کرواسیا بالاخره برای عضویت در منطقه سفر بدون کنترول شینگن چراغ سبز دریافت کرد. وزرای امور داخله اتحادیه اروپا ضمن اجلاسی به پیوستن کرواسیا به این حوزه موافقت کردند. اما بلغاریا و رومانیا باید هنوز انتظار بکشند.

وزرای امور داخله اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ضمن اجلاسی در بروکسل به عضویت کرواسیا در حوزه شینگن توافق کردند. در حال حاضر این حوزه سفر بدون ویزا متشکل از ۲۶ کشور اروپایی می باشد.

جمهوری چک که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، اعلام کرد: «برای نخستین بار در بیش از یک دهه، منطقه شینگن گسترش می یابد. وزیران [داخله اتحادیه اروپا] عضویت کرواسیا در منطقه شینگن را سر از اول جنوری ۲۰۲۳ تائید کردند.»

در عین زمان طرح عضویت بلغاریا و رومانیا به منطقه شینگن با مخالفت هالند و اتریش مواجه گردید.

بازگشایی مجدد مرزها میان اکثر کشورهای حوزه شینگن

کارل نیهامر، صدراعظم اتریش به صراحت گفته است که لغو کنترول مرزی با کشورهای رومانیا و بلغاریا برای کشورش غیرممکن است. او ورود تعداد زیادی از مهاجران ثبت نشده از مسیر این دو کشور را دلیل مخالفت کشورش در این زمینه عنوان نمود.

هالند صرفاً علیه پیوستن بلغاریا به حوزه شینگن مخالفت نموده است و دلیل آن را ملاحظاتی در مورد حاکمیت قانون در این کشور عنوان کرده است. مارک روته، نخست وزیر هالند گفته است که برای تصمیم گیری در این زمینه به زمان بیشتر نیاز می رود.

کمیسیون اتحادیه اروپا به پیوستن هر سه کشور تأکید داشت

کمیسیون اتحادیه اروپا اخیراً به پیوستن کشورهای کرواسیا، بلغاریا و رومانیا به منطقه شینگن تأکید داشت. در منطقه یا حوزه شینگن هیچ گونه کنترول مرزی ثابت بین کشورهای عضو وجود ندارد.

در اواسط ماه نوامبر مقام های کمیسیون اتحادیه اروپا به طرح اضافه شدن این سه کشور به حوزه شینگن تأکید نمودند و گفتند که این سه کشور می توانند در امنیت بیشتر، جذابیت و رفاه نقش خوبی داشته باشند.

شینگن به عنوان نقطه عطفی در همبستگی اروپا به شمار می رود

حوزه شینگن در حال حاضر شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین ناروی، لیختن اشتاین، ایسلند و سویس می باشد. عضویت یک کشور در این حوزه باید به اتفاق آرای کشورهای عضو تائید گردد.

کمیسیون اروپا می خواهد تردد در "حوزه شینگن" دوباره عادی شود

در کشورهای حوزه شینگن هیچگونه کنترول مرزی برای سفر افراد وجود ندارد. حوزه شینگن بر اساس توافق سال ۱۹۸۵ در شهر شینگن لوکزامبورگ ایجاد شد، آنچه که نقطه عطفی در همبستگی و یکپارچگی اروپا محسوب می شود.

 

در همین زمینه