مقام های فرانتکس در فرستادن پناهجویان از یونان به ترکیه نقش داشته اند./عکس: Reuters/G.Moutafis
مقام های فرانتکس در فرستادن پناهجویان از یونان به ترکیه نقش داشته اند./عکس: Reuters/G.Moutafis

در پی نشر گزارش های رسانه ها درباره بدرفتاری با پناهجویان در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، «فرانتکس» اعلام کرد که تحقیقات دراین باره را به جریان می اندازد.

آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا «فرانتکس» که مقر آن در وارسا است، روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه «ای اف پی» گفت: «فرانتکس هر سرنخی را درباره احتمال نقض حقوق اولیه به صورت جدی تعقیب می کند.»

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» اعلام کرد که به خاطر گزارش های رسانه ها «عمیقا نگران» است.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: فرانتکس نظارت هوایی را در سال ۲۰۲۳ ادامه می‌دهد

در یک گزارش که به صورت مشترک توسط دو رسانه آلمانی و چندین رسانه بین المللی تهیه و تدوین شده، آمده است که پناهجویان در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا محبوس شده و اغلب با آن ها بدرفتاری می شود. بعد آن ها معمولا به صورت غیرقانونی «پوش بک» به آن سوی مرز به عقب رانده می شوند.

مجله تلویزیونی «مونیتور» که از کانال یک تلویزیون دولتی آلمان «ای ار دی» نشر می شود، هفته نامه آلمانی «اشپیگل» و رسانه های بین المللی «لایت هاوس رپورتس»، خبرگزاری اسکای، روزنامه فرانسوی «لو موند»، روزنامه ایتالیایی «دومانی»، رادیو و تلویزیون سویس «SRF» و رادیوی «RFE/RL» در بلغاریا این گزارش را به صورت مشترک تهیه و تدوین کرده اند.

در ادامه این گزارش آمده است که در راستای همکاری مشترک این رسانه ها برای تحقیق در این باره، آن ها برای نخستین بار توانسته اند وجود چنین مکان هایی را ثابت کنند. از آن جمله یک اتاقک مخروبه با حفاظ های آهنی. این اتاقک در محوطه اداره پولیس مرزی بلغاریا در نزدیکی مرز این کشور با ترکیه قرار دارد.

گفته می شود که مهاجران در آن جا در برابر چشمان ماموران فرانتکس در قید نگه داشته شده اند.

فرانتکس اکنون اعلام کرد که این اطلاعات را به اداره مامور محافظت از حقوق اولیه این آژانس فرستاده است و «در مورد این اتهامات تحقیق خواهد کرد.» 

یک مامور فرانتکس اسناد مسافران را در مرز مشترک البانیا با یونان بررسی می کند./عکس از: Reuters (Archive)
یک مامور فرانتکس اسناد مسافران را در مرز مشترک البانیا با یونان بررسی می کند./عکس از: Reuters (Archive)

روزنامه فرانسوی «لو موند» با رجوع به تحقیقات مشترک با رسانه های اروپایی دیگر گزارش داد که فلم های ویدیوی از این اتاقک در دست دارد و در این فلم ها می شود دید که از اواسط ماه اکتوبر تا اواخرماه نومبر دست کم ۳۴ تن آن جا در قید نگه داشته شده اند.

براساس گزارش «لو موند» این ساختمان مسدود شده در شهر اسردتس در بلغاریا قرار دارد و از «سرک دیده می شود». افزون براین در فلم های ویدیویی یک وسیله نقلیه متعلق به فرانتکس نیز در آن نزدیکی دیده می شود.

در فلم برداری هایی که توسط رسانه های نامبرده به صورت مخفیانه انجام شده اند، می توان چندین تن را دید که بر روی زمین نشسته اند و اطراف شان را زباله فراگرفته است. آن ها باید تا زمانی که به موترانتقال داده و به جای دیگری برده می شوند، در این اتاقک انتظار بکشند.

در گزارش مشترک رسانه های نامبرده با رجوع به گفته های پناهجویان آمده است که در این اتاقک، پناهجویان برخی اوقات چندین روز بدون آب و غذا نگه داشته می شوند. سپس پولیس آن ها را به سر مرز باز می گرداند و مجبورشان می کند که به ترکیه بازگردند.

فرانتکس دربرابر خبرگزاری فرانسه «ای اف پی» اعلام کرد که دفتر مامور حقوق اولیه از سال گذشته «ده مورد جدی» را ثبت کرده که گفته می شود در مرز بلغاریا با ترکیه رخ داده است. یکی از این موارد مربوط به منطقه اسردتس بوده است، که به گفته فرانتکس با «شرایط در پسته محافظت مرزی هیچگونه ارتباطی ندارد».

بیشتر بخوانید: فرانتکس فرستادن مهاجران برهنه از ترکیه به یونان را تایید کرد

«یو ان اچ سی ار» به خبرگزاری فرانسه گفت که عکس های ذکر شده توسط رسانه ها را ندیده و نمی تواند در این باره اظهارنظری بکند. اما این سازمان افزود که نمایندگانش به خاطر این اتهامات «شدیدا نگران هستند» و کمیساریای عالی سازمان ملل از «همه کشورهای دخیل می خواهد که همه اتهامات راجع به نقض حقوق بشر و بدرفتاری را تعقیب کند.»

 

در همین زمینه