فرانسه: اردوگاه مهاجران در لون پلاژ. عکس: مهاجرنیوز
فرانسه: اردوگاه مهاجران در لون پلاژ. عکس: مهاجرنیوز

در حالی که سرمای زمستان شمال فرانسه را فرا گرفته است، صدها مهاجر هنوز در خیابان های شهر کاله و گراند سینت زندگی می‌کنند و منتظر رفتن به بریتانیا هستند. سازمان ها دیگر قادر به توزیع مواد کافی برای جبران تخلیه کمپ ها نیستند. آنها از دولت خواستار کمک های مالی هستند.

در روزهای اخیر، اعضای سازمان های که به مهاجران در شمال فرانسه کمک می‌کنند، با نگرانی از افزایش سرما و وضعیت بد مهاجران در خیابان ها هشدار می‌‌دهند. شمال فرانسه، مانند سایر جاهای دیگر در کشور، در حال حاضر سرمای شدید را تجربه می‌کند و این باعث تضعیف مهاجران ساکن در خیابان ها می‌شود.

حدود ٥٠٠ تن در یک اردوگاه در حومه ساحلی شهر در چهل کیلومتری مرکز کاله زندگی می‌کنند. املی مویار، هماهنگ کننده سازمان اتوپیا۵٦ در شهر گراند سینت با ابراز نگرانی می‌گوید: «در حال حاضر، دمای هوا حدود صفر تا منفی یک درجه سانتیگراد است و تا چند روز دیگر به منفی سه درجه می‌رسد.»

شرایط زندگی در آنجا به شدت دشوار شده است. مردم در زیر خیمه می‌خوابند. مهاجران به آب دسترسی ندارند و توزیع مواد غذایی و لوازم بهداشتی به ساکنان تنها توسط سازمان ها تضمین می‌شود. با آمدن سرمای شدید، مهاجران برای زنده ماندن به خیمه و پتو نیاز دارند.

سازمان اتوپیا۵٦ تنها سازمان حمایت از مهاجران است که به گونه سیارعمدتاً خیمه و پتو را در حالت اضطراری برای مهاجران در شهر گراند سینت توزیع می‌کند. این سازمان به خوبی هماهنگی می‌کند اما هر هفته اردوگاه ها تخلیه می‌شوند. به همین دلیل وسایل ضروری مهاجران درهر بار از بین می‌رود. خیمه ها و پتو های خواب ها باید هر بار توزیع شوند و سازمان ها دیگر نمی‌توانند به توزیع این مواد ادامه دهند. املی می‌گوید: «ذخایر ما در اثر تخلیه اردوگاه ها در حال تمام شدن است.»

املی مویا می‌افزاید که در حین تخلیه، چیزهایی که قابل استفاده مجدد هستند توسط افراد مسوول برای تخلیه اردوگاه ها مصادره می‌شوند. او می‌گوید: «تنها پتوها و لباس های خیس شده را به تبعیدیان می‌سپارند.»افراد با لباس های خیس شده شب را در خیابان می‌گذرانند

مسوول سازمان اتوپیا۵٦ می‌گوید که او و تیم همکارانش به ویژه نگران اوضاعی هستند که در شب با آن مواجه می‌شوند. این سازمان یک تیم فعال شبانه را راه اندازی کرده که از اطراف شهر گراند سینت و دانکرک می گذرد و در جستجوی مهاجرانی هستند که پس از عبور ناموفق از کانال مانش به کمک نیاز دارند.

او می‌گوید: «همیشه افرادی هستند که با لباس های خیس شده شب را در خیابان می‌گذرانند. عصر شنبه گذشته، یکی از تیم‌های ما با بیش از ۲٠٠ مهاجر روبرو شدند که سعی کرده بودند از بندر بولونی سور مر عبور کنند. لباس هایشان خیس شده بود.»

در این موارد سازمان اتوپیا با شماره های اورژانس تماس می‌گیرد و خواهان پناه دادن مهاجران می‌شود. این چیزی است که در آخر هفته گذشته اتفاق افتاد. حدود ٣٠ تن هنگام بیرون آمدن از دریا در یک ایستگاه اتوبوس جمع شده بودند. املی مویار می‌گوید: «وقتی با شماره های اورژانس تماس گرفتیم و خواستیم که سالون برای پناه دادن مهاجران باز شود، یکی به دیگر پاس می‌کردند. تا صبح طول کشید تا یکی از اعضای شهرداری دروازه سالون ورزشی را باز کرد و تنها برای چند ساعت به مهاجران پناه داد.»

طرح جدید برای جلوگیری از سرما

با فرا رسیدن سرمای شدید، تخلیه مکرر اردوگاه ها در شهر کاله و گراند سینت سازمان ها را نگران کرده است. پییر روک هماهنگ کننده سازمان اوبرژ دی میگران توضیح می دهد: «تخلیه اردوگاه ها هر یک بار در ۲۴ یا ۴۸ ساعت انجام می‌شود. مهاجران بازداشت نمی‌شوند بلکه وسایل آنها گرفته می‌شود. این چیزیست که آنها را به مشکل مواجه می‌سازد.»

برای جبران این تخلیه ها، سازمان ها تمام تلاش خود را می‌کنند، اما نیازهای مادی بیشتر از منابع آنها است. پییر روک با اظهار تاسف می‌گوید: «به خیمه ها بیشتر نیاز است. ما نمی‌توانیم با سرعت تخلیه ها به توزیع مواد ضروری ادامه دهیم.»

در کاله و گراند سینت، طرح مقابله با سرمای شدید در آخر هفته در نظر گرفته شده است. اما به گفته سازمان ها، این طرح تا روز چهارشنبه در دانکرک تمدید نشده است. املی مویا می‌گوید: «یک سالون ورزشی در دانکرک افتتاح شد، اما خانواده‌ای به ما گفتند که آنها را رد کرده‌اند، زیرا جای برای آنها وجود ندارد.» در همین حال، پرفکتور نیز به مهاجرنیوز پاسخ نداده است.

پرفکتور پا دو کاله اعلام کرد که نزدیک به ٧۰٠ تن را در آخر هفته پناه داده است. اما دسترسی به اطلاعات مربوط به این سیستم خاص همچنان دشوار است. اما برای پیر روک «در واقع، پرفکتور نتوانسته است که به همه نیازمندان کمک کند. بسیاری از تازه رسیدگان از این سیستم پیچیده سر به در نمی‌آورند.»

برای مقابله با سرمای زمستان، سازمان ها جمع آوری کمک های سالانه خود را آغاز کرده اند. سازمان اتوپیا۵٦ برای کمک به مهاجران درخواست کمک مالی می‌کند. سازمان اوبرژ دی میگران خرید وسایل مورد نیاز برای مقابله با سرما را با لستی از تجهیزات از طریق آنلاین و به صورت دسته ای در سایت آمازون راه اندازی کرده است.در همین حال، دمای منفی و برف برای روز های آینده در شمال فرانسه پیش بینی می‌شود.


 

در همین زمینه