دیوار مرزی بین لیتوانیا و بلاروس. عکس از رویترز
دیوار مرزی بین لیتوانیا و بلاروس. عکس از رویترز

لیتوانیا وضعیت اضطراری را در مرز روسیه و بلاروس تا ۱۷ ماه مارچ سال ۲۰۲۳ تمدید کرد. پارلمان این کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو روز سه شنبه به پیشنهاد مربوطه رای مثبت داد.

مقررات ویژه در مناطق مرزی و در مناطق دیگر کنترول مرزی مانند میدان های هوایی و ایستگاه های قطار، نیز تطبیق می شوند. این مقررات برای مقامات لیتوانیا اجازه می دهد، به عنوان مثال، وسایل نقلیه و مردم در منطقه مرزی را تلاشی کنند. همچنین حفاظت از تاسیسات استراتژیک و زیرساخت ها تقویت می شود.

لیتوانیا با منطقه کالینینگراد دریای بالتیک و بلاروس متحد روسیه مرز مشترک دارد. لیتوانیا به این باوراست که جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکرایین به عنوان یک تهدید مستقیم برای امنیت این کشور است.

اینگریدا سیمونیته، نخست وزیر لیتوانیا گفته است که "ما پیشنهاد می کنیم که این وضعیت تمدید شود، زیرا هیچ چیز تغییر نکرده است، هیچ چیز بهبود نیافته است". او در ادامه گفته است که وضعیت در حال بدتر شدن است.

 به قول نخست وزیر لیتوانیا «نیروهای اضافی روسیه در بلاروس مستقر شده اند. مطمئناً دلیلی وجود ندارد که گفته شود که به نوعی وضعیت امنیتی بهبود یافته است.»

وضعیت اضطراری که قبلاً دو بار تمدید شده است، حدود ۱۰ ماه بعد از حمله روسیه به اوکرایین به تاریخ ۲۴ فبروری سال ۲۰۲۱ در مناطق مرزی با بلاروس اعمال گردید. یکی از دلایل این بود که هزاران مهاجری که از دست حکومت مستبد جمهوری شوروی سابق در فرار بودند، تلاش برای عبور غیرقانونی از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا کردند.

 

در همین زمینه