ورود مهاجران غیرقانونی به بریتانیا با قایق/ می ۲۰۲۲ / عکس از رویترز
ورود مهاجران غیرقانونی به بریتانیا با قایق/ می ۲۰۲۲ / عکس از رویترز

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا می‌خواهد با یک توافق جدید با البانیا، رقم مهاجران غیر قانونی را کاهش دهد. علاوه بر این، قرار است تعداد کارمندان دو برابر شود تا به درخواست های پناهندگی تا ختم سال ۲۰۲۳رسیدگی سریع تر صورت بگیرد.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، روز سه شنبه در پارلمان بریتانیا همچنین از راه اندازی واحد های جدید امنیتی برای نظارت بر گذرگاه های مرزی در سراسر کانال مانش خبر داد. رقم مهاجران غیرقانونی اخیراً به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

نخست وزیر بریتانیا در ادامه گفته است: «این "بی انصافی" است که مردم به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند. ما باید قایق ها را متوقف کنیم.» او در ادامه بیان داشته است که ۴۰۰ کارمند باید به طور انحصاری به درخواست های پناهندگی البانیایی ها رسیدگی کنند. مهمتر از همه گفته می‌شود که مرزبانان بریتانیایی نیز در میدان هوایی البانیا مستقر خواهند شد. بر اساس اطلاعات رسمی از لندن تقریبا یک سوم از مهاجرانی که در سال جاری به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند، از البانیا هستند.


گرفتاری مهاجران از سوی پولیس بریتانیا در کانال مانش، می سال جاری. عکس: رویترز
گرفتاری مهاجران از سوی پولیس بریتانیا در کانال مانش، می سال جاری. عکس: رویترز


سوناک می‌گوید که هدف از قوانین جدید این است که اطمینان حاصل شود که دیگر مهاجران غیر قانونی به بریتانیا وارد شده نتوانند و اینجا نمانند. او همچنین وعده ماموریت های بیشتر برای بهتر کردن روند اخراج ها را داد. 

حامیان پناهجویان و فعالان حقوق بشر انتقاد می‌کنند که حکومت محافظه کار با برنامه های سختگیرانه خود حق پناهندگی را تضعیف می کند. آنها خواستار راه های قانونی بیشتری برای آمدن پناهجویان به بریتانیا شده اند. 

افرادی که به طور غیرقانونی از کانال مانش عبور می‌کنند، از سال ها به اینسو مانند خاری در چشم حکومت محافظه کار بریتانیا هستند. بریتانیا تلاش می‌کند با اقدامات سختگیرانه اش جلوی عبور مهاجران از این کانال را بگیرد.

 

در همین زمینه