هرمان منتظر است تا آزمایش خون دهد. مرکز بهداشت و سلامت جنسی در پاریس. عکس: مهاجرنیوز
هرمان منتظر است تا آزمایش خون دهد. مرکز بهداشت و سلامت جنسی در پاریس. عکس: مهاجرنیوز

مرکز بهداشت و سلامت جنسی، واقع در شفاخانه "هوتل دیو" پاریس، آزمایش و مشوره مجانی را برای تداوی امراض کلامیدیا، گنوکوک، سیفلیس، هپاتیت B و C و همچنان HIV ارایه می‌دهد. این سرویس رایگان و برای همه آزاد است. مهاجران بی اسناد در فرانسه و آنهایی که هنوز درخواست پناهندگی نداده‌اند، نیز می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.

هرمان مهاجر ۲٧ ساله، به تازگی آزمایش خون خود را در اتاقی در مرکز بهداشت و سلامت جنسی واقع در منزل ششم شفاخانه هوتل دیو در مرکز پاریس انجام داده است. او در عرض یک هفته نتایج خون را دریافت می‌کند.

این جوان از کشور گینه که سه سال است در فرانسه زندگی می‌کند، می‌گوید: «دوست دختر جدیدم از من خواست که آزمایش اچ آی وی بدهم. او مادرش را که خیلی جوان بود از دست داد و مدتی پیش متوجه شد که مادرش بر اثر بیماری ایدز مرده است.» ایدز بیماری است که شخصی پس از آلوده شدن به ویروس HIV در صورت درمان نشدن ممکن است به آن مبتلا شود. او می‌گوید که دوست دخترش نیز یک ماه پیش آزمایش این ویروس را انجام داد و نتیجه اش منفی بود. وی گفت: «حالا نوبت من است که آزمایش صحی بدهم. هیچ یک از دوست دختران سابقم تا آنجا که من می‌دانم بیماری نداشتند، اما من ترجیح می‌دهم آزمایش صحی بدهم.»

این مرکز بهداشتی که در شهر پاریس موقعیت داشته و وابسته به شفاخانه دولتی است، بیماری عفونت های مقاربتی را به گونه رایگان تداوی می‌کند. دکتر فلورانس، مسئول این مکان، توضیح می‌دهد: «استقبال ما از بیماران بدون قید و شرط است. در اینجا نیازی به بیمه اجتماعی فرانسه نیست. بنابراین مهاجرانی که در وضعیت غیرقانونی قرار دارند به راحتی می‌توانند به این مرکز دسترسی پیدا کنند.»

اکثر شفاخانه ها دارای یک مرکز بهداشت و سلامت جنسی هستند، اما لزوما تداوی رایگان برای افراد بدون بیمه اجتماعی میسر نیست. از سوی دیگر، مراکز صحی ویژه اچ آی وی زمینه تشخیص و تداوی رایگان سایر بیماری های مقاربتی را برای همه مساعد می‌سازد.

پذیرایی رایگان با قرار ملاقات و یا بدون قرار ملاقات

در مرکز بهداشت جنسی، خدمات ترجمه با تلفون نیز وجود دارد و به کارمندان صحی اجازه می‌دهد تا از خارجیانی که فرانسوی صحبت نمی‌کنند، پذیرایی کنند.

دکتر فلورانس می‌گوید: «مردم می‌توانند از طریق ایمیل به زبان فرانسوی و به زبان خارجی یا توسط سایت دوکتولیب قرار ملاقات بگیرند و یا بدون قرار ملاقات به اینجا بیایند.»

در این مرکز، تیمی متشکل از متخصص جلدی، متخصص نسایی، روانشناس-سکسولوژیست، پرستاران، مشاور ازدواج و مددکار اجتماعی حضور دارند که مشاوره هایی برای تداوی و جلوگیری از برخی عفونت های مقاربت جنسی را ارایه می‌دهند.


در مرکز بهداشت جنسی و تداوی بیماری های مقاربتی در پاریس، کاندوم ها برای جلوگیری از امراض مقاربتی رایگان است. عکس: مهاجرنیوز
در مرکز بهداشت جنسی و تداوی بیماری های مقاربتی در پاریس، کاندوم ها برای جلوگیری از امراض مقاربتی رایگان است. عکس: مهاجرنیوز


آزمایش هپاتیت B

از جمله عفونت های قابل درمان می‌توان به سیفلیس، هپاتیت C ، B و HIV اشاره کرد.

دکتر دلفین ماتی که مشاوره های روزانه را انجام می‌دهد، می‌گوید: «تعداد موارد هپاتیت B در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوب شرقی بیشتر است. مهاجرانی که از این مناطق می‌آیند بیشتر در معرض خطر هستند.»

آزمایش خون به یک فرد این امکان را می‌دهد که آیا به این بیماری مبتلا شده، از آن بهبود یافته است و یا به طور مزمن بیمار است. در صورت غیر فعال بودن این ویروس، شخص بیمار پیگیری شده و تحت نظر قرار می‌گیرد. دکتر ماتی تصریح می‌کند: «چون این یک بیماری مقاربتی است، نباید از پیشنهاد واکسیناسیون شریک زندگی خود دریغ کنیم. واکسین هپاتیت B وجود دارد.»

آزمایش "اتوتست" برای تشخیص اچ آی وی HIV

در میان مردم جنوب صحرای آفریقا، اچ آی وی یکی از بیماری های مقاربتی است که بیشتر تشخیص داده می‌شود. بر اساس داده های اداره صحت عامه در فرانسه اکثر مهاجران پس از ورود به فرانسه و پس از مقاربت با شریک جنسی محافظت نشده و به این ویروس مبتلا می‌شوند.

آزمایش خون کلاسیک یا آزمایش سریع که در مرکز انجام می شود، می‌تواند وجود ویروس را تشخیص دهد. دکتر فلورانس می‌افزاید: «ما همچنین وسیله آزمایش‌های سریع بنام اتوتست را داریم که فرد می‌تواند آن‌ها را با خود به همراه داشته باشد تا با شریک جنسی یا بستگان خود پیشنهاد دهد که آزمایش را در خانه انجام دهند.»


اتوتست. عکس :مهاجرنیوز
اتوتست. عکس :مهاجرنیوز


در سال گذشته، حدود ٣٧ مورد اچ آی وی در این مرکز بهداشت جنسی ثبت شد که بیش از یک چهارم آنها مادران باردار بودند.

در همین شفاخانه در عین منزل، مرکز حفاظت از مادر (CPM Cité) نیز موقعیت دارد که در آن نظارت صحی، روانی و اجتماعی زنان باردار در موقعیت‌های بسیار مخاطره‌آمیز از جمله بسیاری از زنان مهاجر در خیابان، انجام می‌شود.


یک زن باردار در مرکز حفاظت از مادر. عکس: مهاجرنیوز
یک زن باردار در مرکز حفاظت از مادر. عکس: مهاجرنیوز


زنان در فرانسه بیشتر در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی هستند. بر اساس گزارش آژانس ملی تحقیقات ایدز و هپاتیت (ANRS) که در سال ٢٠١٧ منتشر شد، بی‌ثباتی شدید، زنان را در برابر خشونت جنسی که در خاک فرانسه متحمل شده‌اند آسیب‌پذیر می‌کند، که در نتیجه خطر ابتلا به این ویروس را چهار برابر می‌کند.

کارکنان مرکز بهداشت و سلامت جنسی نیز برای تشخیص این خشونت ها آموزش دیده اند و در صورت لزوم مشاوره روانی ارایه می کنند.

مرتبط: در بریتانیا برخی از مهاجران به بیماری دفتری مبتلا شدند

ویروس اچ آی وی در میان مهاجران آفریقایی هنوز تابو است

مراقبان می‌گویند که در برخی موارد، وقتی پدران، مادران باردار را همراهی می‌کنند، آنها نیز موافقت می‌کنند که مورد آزمایش قرار بگیرند. دکتر فلورانس با اظهار تاسف می‌گوید: «اچ آی وی هنوز در میان برخی از مردم، به ویژه در آفریقا تابو است. مردم از طرد شدن توسط خانواده خود می‌ترسند، بنابراین آزمایش صحی را انجام نمی‌دهند.»

این متخصص صحی توضیح می‌دهد: «امروزه افراد زیادی هستند که با این ویروس زندگی می‌کنند بدون اینکه آن را به همسر خود منتقل کنند.» برعکس، اگر آزمایش نشوند، ممکن است بدتر شود و خطر انتقال آن به افراد دیگر از راه جنسی انتقال پیدا کند.»

دکتر فلورانس ادامه می‌دهد: «وقتی یک زندگی عاشقانه دارید، از ابتلا به یک بیماری مقاربتی خجالت نمی‌کشید. مهم‌ترین چیز این است که از ابتدا تا پایان رابطه جنسی با شریک جدید کاندوم استفاده کنید و در صورت تغییر شریک، آزمایش‌های منظم انجام دهید.»

سایر بیماری‌های مقاربتی کمتر شناخته‌شده نیز در مرکز سلامت جنسی شناسایی و کنترل می‌شوند، از جمله کلامیدیا و گنوکوک که عفونت‌های آن درمان می‌شوند.

علایم آنها به گونه ای است که گاهی اوقات ناراحتی ادراری (سوزش) یا ترشحات زرد غیرمعمول در زنان را نشان نمی‌دهد. با این حال، این دو بیماری مقاربتی باید جدی گرفته شوند زیرا می‌توانند باعث عقیم شدن در زنان و عفونت بیضه در مردان شوند. آنها با نمونه برداری از ادرار، واژن یا گاهی اوقات گلو و مقعد تشخیص داده می شوند.

معلومات در مورد مرکز بهداشت و سلامت جنسی

تلفن: 0142348300

ایمیل: css.paris.htd@aphp.fr

از دوشنبه تا جمعه: از ساعت نه صبح تا هفت شام

سه شنبه: از ساعت یک و سی پس از ظهر تا هفته و سی شام

Adresse : Hôtel-Dieu, 1 place du Parvis Notre-Dame (6e étage – galerie A1) Paris. Métro: Cité (ligne 4) Hôtel de Ville (lignes 1et 11) Châtelet (lignes 1, 4, 7 et 14).

 

در همین زمینه