۱۰۰ میلیون زن و مرد در جهان در آوارگی به سر می برند
۱۰۰ میلیون زن و مرد در جهان در آوارگی به سر می برند

طبق برآورد کمیته بین‌المللی نجات، افغانستان، سومالیا و اتیوپیا در سال آینده شدیداً از بحران‌های بشری متاثر خواهند شد. بر بنیاد معلومات این کمیته در جهان حدود ۳۴۰ میلیون نفر به کمک‌های بشری وابسته اند.

بر اساس پیش بینی کمیته بین المللی نجات (آی آر سی) کشورهای سومالیا، اتیوپیا و افغانستان در سال آینده شدیدتر از بحران های بشری متاثر خواهند شد.

در یک ارزیابی این سازمان امدادی که به روز چهارشنبه در برلین منتشر شد، برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ اوکرایین بار دیگر در لیست زیر نظارت این سازمان قرار گرفته است.

کمیته بین المللی نجات در این رتبه بندی ۲۰ کشوری را فهرست کرده است که در سال پیش رو شدیدترین بحران های بشری را خواهند داشت. کانگو در این «فهرست» در رتبه چهارم قرار دارد. بعد از آن کشورهای یمن، سوریه، سودان جنوبی، بورکینا فاسو، هائیتی و اوکرایین قرار دارند. این کمیته در تحلیل و ارزیابی خود به عواملی چون درگیری های مسلحانه، تغییرات اقلیمی و بحران های اقتصادی اشاره کرده است.

بر بنیاد معلومات کمیته بین المللی نجات در سطح جهان حدود ۳۴۰ میلیون نفر به کمک ها وابسته اند. ۱۰۰ میلیون زن و مرد در آوارگی به سر می برند. در این بررسی آمده است که آمار رو به افزایش انسان های نیازمند کمک نشان می دهد که سیستم های بین المللی و تدابیر امنیتی مانند توافقنامه های دیپلماتیک، محاکم سازمان ملل یا سیستم هشدار اولیه تغییر اقلیم به درستی عمل نمی کنند.

رالف آخنباخ، مدیر اجرایی کمیته بین المللی نجات گفته است: «جهان در چرخه بحران های منازعات مسلحانه، تغییرات اقلیمی و فروپاشی اقتصادی قرار دارد.»

بر اساس پیش بینی کمیته بین المللی نجات، حکومت آلمان باید نیمی از کمک های بشری و توسعه یی را برای کشورهای «بحران زده» مانند سومالیا اختصاص بدهد و سازمان های غیردولتی بین المللی را نیز بیشتر کمک مالی کند. علاوه بر این باید پیامدهای تغییرات اقلیمی را در کمک ها به شدت در نظر گیرد.

در این تحلیل آمده است که فاجعه های بشری اجتناب ناپذیر نیست، بلکه پیامد تصامیم انسانی است.

در این گزارش آمده است که در نتیجه میانجیگری سازمان ملل متحد آتش بس شش ماهه در سال روان در یمن به یک «دوره آرامش» طولانی از زمان آغاز این جنگ در سال ۲۰۱۴ منجر شده است. علاوه بر این سرمایه گذاری در سیستم های حفاظت ساحلی در بنگله دیش می تواند جان چندین هزار نفر را از خطرات طبیعی نجات دهد.

 

در همین زمینه