اولین گروه از پناهجویان از قبرس به آلمان انتقال یافت
اولین گروه از پناهجویان از قبرس به آلمان انتقال یافت

در چوکات یک پروژه آزمایشی، ۴۸ پناهجو از قبرس به آلمان فرستاده شدند. آلمان می‌خواهد با این اقدام، در راستای کاهش فشار پناهجویان بر قبرس بشتابد.

قبرس در چوکات یک پروژه آزمایشی روز دوشنبه ۴۸ پناهجو را به آلمان انتقال داد. وزارت داخله قبرس گفته است که این پناهجویان به عنوان بخشی از «مکانیسم همبستگی» به طور داوطلبانه برای کاهش فشار بر کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا به آلمان منتقل شده اند.

در یک خبرنامه وزارت خارجه قبرس آمده است که «این اولین بخش از انتقال‌هایی است که در ماه‌های آینده انجام خواهد شد.» قبرس گفته است که آلمان پذیرش ۵۰۰ متقاضی پناهندگی را وعده داده است.

مرتبط:قبرس از نجات بیش از ۳۰۰ مهاجر در بحر خبر می‌دهد

به گفته این کشور، تقسیمات مجدد این پناهجویان «با همکاری اداره پناهندگی اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا، سازمان بین المللی مهاجرت و ادارات آلمانی انجام شد.» این اسکان مجدد از سوی اتحادیه اروپا و مقامات مهاجرت سازمان بین المللی مهاجرت تامین مالی می‌شود.

به اساس معلومات سفارت آلمان در نیکوسیا، اولین گروه از پناهجویانی که از قبرس به آلمان انتقال یافته اند، از سوریه و افغانستان بوده اند. سفیر آلمان در نیکوسیا گفته است که این «تنها یک شروع» روند است و آلمان می‌خواهد برای کاهش فشار بر قبرس، پناهجویان بیشتری را بپذیرد.

بیشتر بخوانید:در سال ۲۰۲۲ هزاران پناهجو در قبرس درخواست پناهندگی کرده اند

قبرس، کشور جزیره‌ای در مدیترانه، می‌گوید که در تناسب با جمعیت‌اش بیشترین میزان متقاضیان پناهندگی را در اتحادیه اروپا دارد. اخیراً شش درصد از مجموع ۹۱۵ هزار نفر جمعیت این جزیره پناهجویان بوده اند. طبق گفته وزارت داخله تا اکتوبر ۲۰۲۲ در مجموع ۱۸ هزار و ۳۴۵ نفر درخواست پناهندگی داده اند. در مجموع در سال ۲۰۲۱ این رقم ۱۳ هزار و ۳۲۵ نفر بوده است.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه