منطقه مرزی بین لاتویا و بلاروس (عکس آرشیف)
منطقه مرزی بین لاتویا و بلاروس (عکس آرشیف)

یک مهاجر افغان که به گونه قاچاقی از بلاروس وارد لاتویا شده بود، در اثر سرما زدگی شدید جان باخت. لاتویا، کشور عضو اتحادیه اروپا، به دلیل سیاست سخت‌گیرانه‌اش در برابر مهاجران مورد انتقاد قرار گرفته است.

مقام‌های لاتویا/لتونی می‌گویند که یک مهاجر افغان که از مرز عبور کرده و وارد این کشور شده بود، به دلیل سرمازدگی به شفاخانه انتقال یافت و در آنجا جان باخت. به گفته محافظان مرزی، یک مهاجر دیگر نیز همراه با او به شفاخانه در شهر رزکنه منتقل شده است.

مسئولان در شهر ریگا، پایتخت لاتویا، روز سه شنبه گفتند که این دو افغان از طریق یک سوراخ در حصار مرزی از بلاروس به این کشور آورده شده بودند.

لاتویا حدود ۱۷۲ کیلومتر مرز مشترک با بلاروس دارد. مقام‌های لاتویا الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهور بلاروس را متهم می‌کنند که گویا مهاجران را از مناطق بحران زده به گونه سازمان یافته به مرزهای این کشور می‌آورند تا وارد اتحادیه اروپا شوند.

در اواخر تابستان سال ۲۰۲۱ وضعیت در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به دلیل هجوم پناهجویان به وخامت گراییده بود. در آن زمان، هزاران نفر تلاش کردند که به گونه غیرقانونی وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند.

لاتویا با افزایش محفاظت از مرزها و ایجاد حصار مرزی در برابر هجوم پناهجویان و مهاجران واکنش نشان داد.

در ماه اگست سال گذشته حکومت لاتویا در منطقه مرزی وضعیت اضطراری اعلام کرد و به محافظان مرزی اجازه داد که مهاجران را دور برانند.

حکومت لاتویا به دلیل سیاست‌های سختگیرانه در برابر پناهجویان بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. در این اواخر، سازمان امدادی داکتران بدون مرز مقام های لاتویا را به عقب راندن مهاجران در هوای سرد متهم کرده است.

 

در همین زمینه