مقر فرانتکس در وارسا، پولند/عکس: Marcin Obara/EPA
مقر فرانتکس در وارسا، پولند/عکس: Marcin Obara/EPA

هانس لیتنس، از هالند رئیس جدید آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) می شود. او قبلا فرماندهی نیروهای مرزی هالند را به عهده داشت و حالا به مدت پنج سال عهده دار ریاست فرانتکس می شود.

براساس گزارش فرانتکس، این مرد ۵۹ ساله که تا به حال فرمانده پولیس و نظامیان مرزی بوده است، توسط شورای مدیریت این آژانس به مدت پنج سال به این سمت منصوب شده است.

بیشتر بخوانید: فرانتکس اعلام کرد که درباره اتهامات بدرفتاری با پناهجویان تحقیق می کند

لیتنس، ریاست فرانتکس را از آیا کالنایا به عهده گرفت که از لتلند است و به مدت چندین ماه به صورت موقت ریاست این آژانس را به عهده داشت.

در اواخر ماه اپریل، فابریس لجری، رئیس پیشین فرانتکس پس از اتهامات شدید برعلیه خودش و همکارانش، از سمتش کناره گیری کرده بود.

پس زمینه آن، تحقیقات راجع به عقب راندن غیرقانونی مهاجران در بحیره مدیترانه بود. براساس این اتهامات، مدیران ارشد آژانس فرانتکس که در وارسا مستقر است، این را که محافظان مرزی یونانی پناهجویان را دوباره به وسط بحیره مدیترانه برده اند، عمدا پنهان کرده اند. 

به عقب راندن پناهجویان در مرزهای بیرونی که از آن به عنوان «پوش بک» یاد می شود، بربنیاد قوانین بین المللی غیرقانونی است.

لیتینس به عنوان فرمانده پولیس مرزی و نظامی هالند، بیش از ۷ هزار مرد و زن را رهبری می کرد. او پیش از آن مدیر کل نهاد ملی مالیه بود، اما پس از مدت کوتاهی از این سمت کناره گیری کرد.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: فرانتکس نظارت هوایی را در سال ۲۰۲۳ ادامه می‌دهد

لیتنس جنرال اردوی هالند است و در رشته های جامعه شناسی، روانشناسی و علوم مدیریت تحصیل کرده است. او در این رشته دوکتورا گرفته است. 

 

در همین زمینه