تصمیم طالبان به ممنوعیت حضور دختران در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی موجی از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است
تصمیم طالبان به ممنوعیت حضور دختران در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی موجی از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است

تصمیم طالبان به ممنوعیت حضور دختران در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی موجی از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است. این تازه ترین فرمان طالبان برای محدود کردن حقوق و آزادی‌های زنان است.

طالبان روز سه شنبه با نشر مکتوبی اعلام کردند که دختران نمی توانند تا اطلاع ثانی در دانشگاه های دولتی و خصوصی حضور یابند و درس بخوانند. با وجود این، صدها تن از دانشجویان دختر روز چهارشنبه می خواستند به دانشگاه ها وارد شوند، اما نیروهای طالبان مانع ورود آن ها شدند.

این گروه قبلاً دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کرده، کار زنان را شدیداً محدود کرده و سفر بدون محرم شرعی را منع کرده اند. زنان اجازه حضور در پارک ها و سالون های ورزشی را نیز ندارند.

این تصمیم اخیر پس از جلسه اداره طالبان اعلام شد. ضیاءالله هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان در نامه ای به دانشگاه های خصوصی و دولتی گفته است که این ممنوعیت را هرچه زودتر اجرا کنند و پس از اعمال ممنوعیت، به این وزارت اطلاع دهند.

واکنش های بین المللی

این تصمیم به تلاش های طالبان برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی لطمه خواهد زد. این در حالیست که در حال حاضر افغانستان با بحران بشری دست و پنجه نرم می کند.

انتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل «نگرانی عمیق» خود از این تصمیم طالبان را ابراز کرده است. در اعلامیه ای که از سوی دفتر سخنگوی دبیرکل ملل متحد نشر شده آمده است: «دبیر کل ملل متحد از گزارش های مبنی بر این که طالبان دسترسی زنان و دختران به دانشگاه ها را به حالت تعلیق در آورده اند، به شدت نگران است.»

دبیرکل سازمان ملل تأکید کرده است که محرومیت از تحصیل نه تنها حقوق برابر زنان و دختران را نقض می کند، بلکه تأثیر مخربی بر آینده کشور خواهد داشت.

گوترش از طالبان خواسته است که دسترسی برابر به آموزش در تمام سطح را برای زنان و دختران تضمین کنند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا نیز واکنش نشان داده است. او شام سه شنبه در توییتر نوشت که از تصمیم طالبان در مورد ممنوع کردن حضور زنان در دانشگاه ها «عمیقاً نگران» شده است. وزیر خارجه امریکا گفته است که طالبان با این اقدام خود، از هدف شان برای «پذیرفته شدن توسط جامعه جهانی دور شدند.»

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان نیز در برابر این تصمیم طالبان واکنش نشان داده و با نشر توییتی، این تصمیم را «یک عقبگرد» برای افغانستان خوانده است.

روزا اوتنبایوا، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم طالبان گفته است: «از این تصمیم بسیار ناراحت شدم، این موضوع برای زنان و همچنین به طور وسیع تر برای افغانستان زیانبار است.» اوتنبایوا این تصمیم طالبان را «ویرانگر» خوانده است.

استیفن دوجاریک، سخنگوی ملل متحد این محدودیت طالبان را دردسرساز خوانده و گفته است: «این یک حرکت بسیار ناراحت کننده دیگر است و مشکل است تصور کنیم که این کشور چگونه می تواند بدون مشارکت فعال زنان و آموزش زنان توسعه یابد و با همه چالش های موجود مقابله کند.»

حکومت قطر نیز در برابر این تصمیم طالبان واکنش نشان داده و گفته است: «حکومت قطر نگرانی عمیق و ناامیدی خود را در مورد تصمیم حکومت موقت افغانستان برای تعلیق حق تحصیل دختران و زنان در دانشگاه ابراز می دارد.»

در بیانیه وزارت خارجه قطر آمده است: «دولت قطر به عنوان یک کشور مسلمان که در آن زنان از تمام حقوق خود به ویژه آموزش برخوردار هستند، از حکومت موجود در افغانستان می خواهد تا این تصمیم خود را براساس آموزه های دین اسلام در مورد حقوق زنان بازنگری کند.»

بار بارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد گفته است: «این یک محدودیت فاحش دیگر حقوق زنان و یک ناامیدی ژرف و عمیق برای هر دانشجوی دختر می باشد. این یک قدم دیگر طالبان برای دور شدن از افغانستان خودکفا و مرفه است.»

میلانی جولی وزیر امور خارجه کانادا در واکنش به این تصمیم طالبان گفته است: «اعلام طالبان در مورد تعلیق تحصیل و حضور زنان در دانشگاه ها، چشم انداز زندگی بهتر را از آن ها سلب می کند. دسترسی برابر به تمام سطح تحصیلی حقی است که هر زن و مرد از آن برخوردار است و ما این تخطی توهین آمیز را محکوم می کنیم.»

وزارت خارجه پاکستان نیز به این تصمیم طالبان و اکنش نشان داده و گفته است: «ما قویاً باور داریم که هر مرد و زن براساس دستورات اسلام به صورت طبیعی حق آموزش را دارند. ما قویاً از مقامات افغانستان می خواهیم که در مورد این تصمیم خود تجدیدنظر کنند.»

اگنس کالامارد، دبیر کل سازمان عفو بین الملل گفته است: «این نفرت است، بیان دیگری از خشونت برای حفظ قدرت مردان بر زنان، تا زنان را در فضای کوچک عاری از هوا نگهدارند. این چیزی است که طالبان از افغانستان می سازند؛ زندانی برای زنان.»

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه