مهاجران پاکستانی بر روییک خط قطار در مقدونیه شمالی/عکس: EPA/Georgi Licovski
مهاجران پاکستانی بر روییک خط قطار در مقدونیه شمالی/عکس: EPA/Georgi Licovski

پولیس در مقدونیه شمالی روز چهارشنبه گفت، آن ها ۹ تن به شمول یک مامور پولیس را بازداشت کردند. این افراد، مظنون به قاچاق ده ها مهاجر از طریق این کشور هستند.

این ۹ تن که همه ملیت مقدونیه را دارند و دو فرد خوردسال نیز در شامل شان است، در طی یورش پولیس به ۱۱ مکان مختلف در اسکوپیه، پایتخت مقدونیه شمالی بازداشت شدند. پولیس گفت که جستجوی دو مرد دیگر ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا با مقدونیه شمالی در کنترول مرزها همکاری می‌کند

گمان می رود که سه مرد از خاورمیانه که هنوز بازداشت نشده اند، رهبری این گروه را به عهده داشته اند. این گروه متهم است که پناهجویان را از کشورهای افغانستان، پاکستان، سوریه و کشورهای دیگر از یونان به مقدونیه شمالی می رسانده و بعد به صربستان و سپس به کشورهای مرفه تر اروپایی.

این گروه همچنین متهم است که مهاجران هندی را از طریق مقدونیه شمالی از صربستان به یونان می رسانده است. به گفته مقام ها گمان می رود که این گروه دست کم ۸۶ تن را طی یک دوره شش ماهه از ماه می تا ماه اکتوبر قاچاق کرده و از هرکدام از آن ها ۸۰۰ یورو (۸۵۰ دالر) دریافت کرده است. این ۹ تن قرار بود که شام روز چهارشنبه در برابر قاضی مسئول تحقیقات حاضر شوند.

در سال روان استفاده از مسیر مهاجرت از یونان به کشورهای حوزه بالقان و سپس به کشورهای ثروتمندتر اروپایی دوباره افزایش یافته است. دلیل آن این است که بسیاری از کشورهای حوزه بالقان محدودیت های مسافرت را که به خاطر همه گیری کرونا تصویب کرده بودند، لغو کردند.

بیشتر بخوانید: چرا مهاجرت از طریق جاده بالکان افزایش یافته؟

الیور اسپاسوفسکی، وزیر داخله مقدونیه شمالی اخیرا گفت که پولیس ۸۳ مورد تلاش برای قاچاق مهاجران را در ده ماه نخست سال روان ثبت کرده است، به این ترتیب در مقایسه با همین دوره در سال ۲۰۲۱ این ارقام دو برابر شده اند.

 

در همین زمینه