۴۰ شهروند البانیایی از انگلستان به کشور شان اخراج شدند، ۲۲ دسامبر. عکس: رویترز
۴۰ شهروند البانیایی از انگلستان به کشور شان اخراج شدند، ۲۲ دسامبر. عکس: رویترز

مقامات بریتانیا می‌گویند ۴۰ مهاجر البانیایی که بیشتر آنها از راه کانال مانش وارد انگلستان شده بودند با هواپیما به کشورشان بازگردانده شدند.گفته شده که این مهاجران سوابق جرمی داشتند. این در حالی است که هفته گذشته ۱۱ شهروند البانیایی از بریتانیا اخراج شدند.

وزارت داخله بریتانیا روز پنجشنبه گفت: «امروز ما ۴۲ تن را که حق اقامت در بریتانیا را نداشتند به البانیا فرستادیم.»

به گفته وزارت داخله کشور، این مهاجران شامل افرادی می‌شوند که به گونه غیرقانونی با قایق های کوچک وارد بریتانیا شده اند. بر اساس این منبع، آنها سوابق جرمی داشتند و همچنان افرادی دیگری که در خرید و فروش مواد مخدر و قاچاق مهاجران دست داشتند مجموعاً به ۸۹ سال قید محکوم شدند.

روزنامه دیلی میل گزارش داد که هواپیمای مهاجران اخراج شده البانیایی به روز پنجشنبه به تیرانا پایتخت این کشور نشست کرد. تمام کسانی که اخراج شده اند مردان هستند که بیشتر آنها متهم به جنایت بوده و درخواست پناهنده‌گی چند تن آنها پذیرفته نشده است.

این در حالی است که هفته گذشته مقامات بریتانیا با البانیا موافقت کردند تا مهاجران آلبانیایی را که با قایق های کوچک وارد این انگلستان می‌شوند، به البانیا بازگردانده شوند. نخست وزیر البانیا اعتراف کرد که امنیت در این کشور برقرار است و دلیلی برای مهاجرت البانیایی ها وجود ندارد.

مرتبط: یک زن البانیایی به اتهام دست داشتن در قاچاق مهاجران بازداشت شد

یک منبع وزارت داخله بریتانیا به روزنامه دیلی میل گفت: «این شهروندان البانیایی به مکان های مربوطه خود بازگردانده شده اند. آنها در جنایات بزرگ در بریتانیا دست داشتند، بنابراین حق ماندن نداشتند. دولت از اخراج آنها پشیمان نیست.»

به گفته مقامات، چهار تن از آنهایی که سوارهواپیما شدند درخواست پناهنده‌گی شان رد شده است. مقامات گفتند که سه تن از آنها قبلاً با قایق های کوچک از شرق فرانسه به بریتانیا آمده بودند. همه آنها توسط اداره مهاجرت بریتانیا اخراج شدند.

گفته می‌شود در کمتر از یک ماه، این چهارمین پرواز است که البانیایی ها را از بریتانیا به کشورشان بازمی‌گرداند.

تعداد مهاجران البانیایی که با قایق ها از کانال مانش به بریتانیا می‌گذرند، افزایش یافته است.

توافق بین بریتانیا و البانیا

این اخراج ها پس از آن صورت می‌گیرد که ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا قول داده بود هزاران تن را در ماه های آینده اخراج کند. مقامات بریتانیا و البانیا هفته گذشته توافق کردند که مهاجران البانیایی به کشورشان بازگردانده شوند.

ریشی سوناک هفته گذشته گفت که البانیا یک کشور اروپایی صلح آمیز است. وی افزود: «نخست وزیر البانیا گفت که دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم مهاجران البانیایی را فوراً به کشور برگردانیم.»

سال گذشته آلمان، فرانسه و سویدن درخواست پناهنده‌گی همه البانیایی ها را رد کردند، اما بریتانیا تنها ۴۵ درصد درخواست پناهنده‌گی البانیایی ها را نپذیرفت.

آژانس ملی جرایم بریتانیا ماه گذشته گزارش داد که تعدادی از البانیایی ها به گونه غیرقانونی مهاجران را با قایق های کوچک از شرق فرانسه به بریتانیا منتقل می‌کنند.

 بر اساس اطلاعات رسمی از لندن تقریبا یک سوم از مهاجرانی که در سال جاری به گونه غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند، از البانیا هستند.

 

در همین زمینه