نیروهای مرزی در مرز بلغارستان و ترکیه. عکس: اي پی
نیروهای مرزی در مرز بلغارستان و ترکیه. عکس: اي پی

مقامات بلغارستان می‌گویند که پولیس این کشور به روز دو شنبه 58 پناهجوی غیرقانونی را از یک کامیون در مناطق شمالی این کشور دستگیر کرده‌است. گفته شده، این پناهجویان که از ۱۳ تا ۳۰ سال سن دارند، شهروندان افغانستان می‌باشند.

خبرگزاری بلغارستان (BTA) گزارش داده است که این پناهجویان افغان که مدرک قانونی برای ورود به این کشور در دست ندارند، بامداد روز کریسمس در بزگ‌راه تراکیا از یک کامیون دستگیر شده‌اند. همچنان در این گزارش آمده است که کامیون حامل پناهجویان نمبرپلیت رومانیا را داشته است و رانندۀ آن شهروند ترکیه می‌باشد.

همچنان گفته شده است که رانندۀ این کامیون در یک زندان پولیس در شهر نووا زاگورا منتقل شده و پناهجویان در یک مرکز پناهندگی در شمال بلغارستان جا به جا شده‌اند.

این در حالی است که در ماه نومبر نیز ۲۳ پناهجوی افغان جا به جا شده در یک کامیون توسط پولیس این کشور در بزرگ‌راه بورگاس دستگیر شدند.

طبق خبرهای منتشر شده از بلغارستان، پولیس این کشور در آغاز ماه جاری نیز ۷۰ پناهجوی غیرقانونی را از یک اتوبوس دستگیر کرده‌است که بیشتر شان افغان‌ها بوده‌اند.

 بیشتر بخوانید: پولیس رومانیا 27 پناهجوی غیرقانونی را دستگیر کرد

بلغارستان یکی از کشورهای بالکان در جنوب غربی اروپا است که پناهجویان افغانستانی و دیگر کشورهای آسیایی برای رسیدن به کشورهای اتحادیۀ اروپا، تلاش می‌کنند از مسیر آن بگذرند. طبق آمارهای نشر شده، شمار پناهجویانی که تلاش می‌کنند با گذشتن از مسیر بلغارستان به اروپا برسند، در ماه‌های پسین افزایش چشم‌گیری داشته است.

این در حالی است که وزارت داخلۀ بلغارستان چندی پیش اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور تنها در سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار پناهجوی غیرقانونی را دستگیر کرده‌اند. اما در سال ۲۰۲۱ این امار ۸۲۵۰ تن بوده‌است.

 

در همین زمینه