محمد مرادی که برای جلب توجه جهانیان به سرکوب معترضین در ایران، خودکشی کرد. عکس: انستاگرام مرادی
محمد مرادی که برای جلب توجه جهانیان به سرکوب معترضین در ایران، خودکشی کرد. عکس: انستاگرام مرادی

مرد ۳۸ سالۀ ایرانی که در شهر لیون در جنوب‌شرقی فرانسه سکونت داشت، به روز دوشنبه در اعتراض به سرکوب معترضین از سوی حکومت ایران، برای جلب توجه جهانیان با انداختن خود در رودخانۀ رون خودکشی کرد.

این مرد که محمد مرادی نام داشت پیش از آن که خودش را در روخانه بیندازد، ویدیویی را در کنار رودخانۀ رون ضبط کرد و در آن توضیح داد که می‌خواهد برای جلب توجه جهانیان به مردم ایران، خودکشی کند.

این مرد همچنان در صحبت‌هایش گفت: « امیدوارم مرگ من توجه بخشی از رسانه‌های جهان را جلب کند. و همین طور امیدوارم این پیامی باشد به مردم ایران که فکر نکنند ایرانیان خارج از کشور در غم آنان شریک نیستند.»

گفته می‌شود که این مرد از سال۲۰۱۹ تا اکنون همراه با همسرش در لیون فرانسه سکونت داشته است. او در ویدیوی که قبل از پریدن به رودخانه منتشر کرده می‌گوید: «من قرار است وقتی شما این ویدیو را می‌بینید، درون این رودخانه غرق شده باشم. امیدوارم مرگ من توجه رسانه‌ها در خارج از کشور را به خودش جلب کند. همین طور امیدوارم این پیامی باشد به مردم ایران که فکر نکنند ایرانیان خارج از کشور در غم آنان شریک نیستند.»

درهمین حال خبر مرگ این دانشجو لحظاتی پس از غرق شدن در رسانه‌های فرانسه بازتاب گسترده یافت. رسانه‌های فرانسه‌یی به نقل از شاهدان عینی نوشتند که این مرد حوالی ساعت شش شام در بالای پل این رودخانه دیده شده بود و مردم محل تلاش کرده بودند که او را از تصمیم‌ااش منصرف کنند؛ اما تلاش‌های آن‌ها بی‌نتیجه مانده و مرادی خودش را در رودخانه اندخته است.

همچنان گفته می‌شود که نیروهای پولیس و آتش‌نشانی شهر لیون، جسد او را پس از نیم ساعت جستجو از لای شاخه‎‌های درختان پیدا کرده و به بیمارستان منتقل کرده‌اند. پزشکان پس از تلاش‌های بی‌حاصل بر جسد او، دقایقی بعد او را به علت غرق شدن و خفگی فوت شده اعلام کردند.

یکی از هم‌صنفی‌های محمد به نام توما در گفتگو با تلویزیون یک فرانسه گفت که این دانشجوی ایرانی یک روز قبل به او پیام خداحافظی فرستاده است.

توما همچنان می‌گوید که محمد مرادی اغلب دربارۀ فضای سیاسی ایران صحبت می‌کرد و امیدوارانه می‌گفت که رژیم سقوط می‌کند.

این در حالی است که سرکوب حکومتی اعتراضات در ایران، تاکنون صدها کشته برجای گذاشته است که شمار زیادی از آنان را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

 

در همین زمینه