حرکت اعتراضی زنان افغان در کابل(تصویر آرشیف)
حرکت اعتراضی زنان افغان در کابل(تصویر آرشیف)

بعد از شورای امنیت سازمان ملل متحد، حالا اتحادیه اروپا و نیز کشور های مانند ایالات متحده امریکا، آلمان و فرانسه از طالبان خواسته اند که ممنوعیت کار برای زنان در سازمان های غیر دولتی در افغانستان را فوراً لغو کنند.

وزرای خارجه دوازده کشور و نیز مسئول امور خارجی اتحادیه اروپا در یک بیانیه مشترک نوشته‌اند که آن‌ها در باره «دستور های خودسرانه و خطرناک» تندروان اسلامگرا عمیقاً نگران هستند. آن‌ها تأکید کرده اند: «ما از طالبان می خواهیم که این تصمیم را فوراً لغو کنند.»

در این بیانیه که توسط وزارت خارجه ایالات متحده امریکا به روز چهارشنبه به وقت محلی نشر شده است، کشور های آسترالیا، کانادا، سویس، ایتالیا، جاپان، دنمارک، ناروی، هالند و بریتانیا سهیم اند. پیش از آن شورای امنیت سازمان ملل متحد از طالبان خواسته بود که حقوق زنان در کشور را مورد توجه قرار دهند.

طالبان به روز شنبه دستور دادند که سازمان های غیر دولتی باید فعالیت کارمندان زن شان را تا اطلاع بعدی به حالت تعلیق درآورند. وزارت اقتصاد طالبان در کابل دلیل این دستور را عدم رعایت پوشش حجاب از جانب کارمندان زن خواند که به این وسیله مقررات در یک کشور اسلامی را نقض می کنند. این اقدام در سطح جهان با انتقاد مواجه شد.

طالبان بعد از تصرف قدرت در ماه اگست ۲۰۲۱، حقوق زنان را به شدت محدود کرده اند. این اسلامگرایان افراطی به تازگی زنان و دختران را از رفتن به دانشگاه‌ها منع کردند. آنها آموزش دختران در مکاتب را فقط زمان کوتاهی بعد از رسیدن به قدرت محدود کرده بودند.

وزرای خارجه در بیانیه شان توضیح داده‌اند که با تعلیق فعالیت کارمندان زن سازمان های غیر دولتی، میلیون‌ها افغان در معرض خطر قرار می‌گیرند که برای ادامه زندگی‌شان وابسته به کمک‌های بشری هستند. در این بیانیه همچنان آمده است که بدون زنان، سازمان های غیر دولتی در موقعیتی نیستند که نیازمندترین جمعیت کشور را با مواد غذایی، ادویه، نیازمندی های زمستانی و دیگر امکانات لازم حیاتی کمک نمایند؛ به این وسیله طالبان بازهم احساس تحقیر شان را نسبت به حقوق، آزادی و رفاه مردم افغانستان به‌خصوص زنان و دختران نشان می دهند.

 

در همین زمینه