مسکو، پایتخت روسیه
مسکو، پایتخت روسیه

وزرای دفاع سوریه، روسیه و ترکیه به روز چهارشنبه در مسکو دیدار کردند. اردوغان رئیس جمهور ترکیه، از چندی به این سو موقف اش را در برابر دمشق تغییر داده است.

وزارت دفاع روسیه در یک بیانیه توضیح داده است که در این دیدار «امکانات برای پایان بحران سوریه، مشکلات مهاجران و نیز تلاش‌های مشترک در مبارزه علیه گروه‌های افراطی در سوریه» مورد بحث قرار گرفتند.

این نخستین دیدار رسمی میان نمایندگان ترکیه و سوریه در سطح وزرا از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ به این سو بوده است. تا به حال روابط میان انقره و دمشق، به دلیل منازعه متشنج نگریسته می شود. هم روسیه و هم ترکیه درمنازعه در سوریه سهیم اند. مسکو از رهبری در دمشق و انقره از شورشیان حمایت می کند.

در بیانیه مسکو افزوده شده است که جوانب سهیم در این دیدار به روز چهارشنبه بر «نحوه سازنده دیالوگ» تأکید کرده اند. وزارت دفاع ترکیه تائید کرده است که این دیدار در یک «فضای مثبت» صورت گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از هفته‌ها به این سو با یک حمله تهاجمی علیه گروه‌های کردی در شمال سوریه تهدید می کند. خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در هفته گذشته اشاره کرده بود که ترکیه با روسیه در تماس است تا حریم هوایی سوریه برای پرواز های هواپیمای های جنگی ترکیه باز شود.

انقره از آغاز منازعه در سوریه به این سو از گروه‌های شورشی حمایت می‌کند و در خاک اش به چهار میلیون مهاجر سوریه پناه داده است.

اردوغان در واقع به عنوان دشمن سرسخت بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه، اخیراً موقف اش را در برابر دمشق تغییر داده است. اردوغان در نیمه دسمبر امسال به امکان یک دیدار با همتای سوریایی اش اشاره کرد ، در حالی که او پیش از آن بشار الاسد را به عنوان یک «قاتل» توصیف کرده بود.

 

در همین زمینه