پولیس صربستان در حال تخلیه یک کمپ مهاجران. عکس: آرشیف/AP
پولیس صربستان در حال تخلیه یک کمپ مهاجران. عکس: آرشیف/AP

مقامات صربستان در اعلامیه‌یی به روز پنج‌شنبه گفتند که در نتیجۀ عملیات پولیس این کشور در یک کمپ خودسر مهاجران در شمال بالکان، یک جنرال ارتش سابق افغانستان و یک تک‌تیرانداز را دستگیر کرده‌اند که به اتهام فعالیت‌های تروریسی، تحت تعقیب فرانسه بوده‌اند.

گفته شده است که پیش از این، فرانسه حکم بین‌المللی تعقیب این دو تن را صادر کرده بود.

پولیس صربستان همچنان گفته است که این عملیات در کمپ خودسر مهاجران در نزدیکی شهر شمالی سوبوتیکا انجام شده است و به اثر آن، ۱۰۹ مهاجر غیرقانونی نیز، دستگیر شده‌اند. پولیس همچنان افزوده است که ۲۹ تن از مهاجران دستگیر شده، به جرایم امنیتی مشکوک هستند.

در همین حال، پولیس صربستان در اعلامیه‌یی که به روز پنج‌شنبه منتشر کرد، جزیاتی بیشتری در مورد دستگیری این دو تن نداده‌است. اما آنچه گفته شده این است که آن‌ها مطابق حکم بین‌المللی فرانسه به اتهام «اعمال مجرمانۀ متعدد» تحت تعقیب قرار داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: بلغارستان: پولیس ۵۸ پناهجوی افغان را دستگیر کرد

پولیس صربستان با آن‌که جزیاتی در مورد چرایی تحت تعقیب بودن این افراد از سوی دولت فرانسه، ارایه نکرد؛ اما اظهار داشته است که اقدامات علیه آن‌ها مبتنی بر قانون انجام خواهد شد.

همچنان در اعلامیۀ پولیس آمده است که از نزد افراد دستگیر شده یک میل تنفک، مهمات و مقداری ماری‌جوانا به دست آمده‌است. از سویی هم گفته شده‌است که ۹۳ پناهجوی پیدا شده در پی این عملیات نیز، به مراکز رسیدگی به پناهجویان منتقل شده‌اند.

این در حالی است که پولیس صربستان در ماه گذشته نیز ۶۰۰ پناهجوی غیرقانونی را طی عملیاتی در نزدیکی مرز شمالی این کشور با مجارستان پیدا کرد.

بالکان غربی از طریق ترکیه، بلغارستان، مقدونیۀ شمالی و صربستان مسیر اصلی مهاجرانی است که تلاش می‌کنند به اتحادیه اروپا برسند و بسیاری از شبکه‌های قاچاق انسان که عمدتاً مسلح هستند، از همین مسیر مهاجران را به کشورهای اروپایی قاچاق می‌کنند.

 

در همین زمینه