مهاجران افغان در زندان پاکستان. عکس: VOA
مهاجران افغان در زندان پاکستان. عکس: VOA

بر بنیاد گزارش اسوشیتد پرس، پولیس پاکستان طی عملیات متعدد حدود یک هزار و ۲۰۰ مهاجر افغان به شمول زنان و کودکانی را که بدون مدارک قانونی وارد این کشور شده بودند، بازداشت کرده‌است.

در پی این بازداشت‌ها، تصاویر کودکانی از زندان‌های پاکستان در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد با زنجیر به هم‌دیگر قفل شده بودند. دست به دست شدن این تصاویر در فضای مجازی انتقاد تند سازمان‌ها و فعالین حقوق بشر را به همراه داشت.

در همین حال مقامات پاکستانی گفته‌اند که بازداشت شده‌ها پس از گذراندن دوران محکومیت و یا پس آن‌که مدارک آزادی شان از سوی وکلای مدافع تکمیل شود، به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

گفته شده است که بازداشت مهاجران افغان از سوی پولیس پاکستان در گذشته نیز وجود داشته؛ اما این بازداشت‌ها از ماه اکتبر به این سو شدت یافته است. در ماهای گذشته هم پولیس پاکستان در کراچی و سند بیشتر از هزار افغان را بازداشت کرده بود که در میان آن‌ها افراد دارای مدارک قانونی مسافرتی نیز، وجود داشت.

بر اساس گزارشی که در ماه جاری توسط کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان منتشر شد، حداقل ۱۳۹ زن  و ۱۶۵ کودک افغان در میان کسانی هستند که در یکی از زندان‌های شهر کراچی نگهداری می شوند.

در همین حال، مرتضی وهاب سخنگوی دولت در ایالت سند گفته است که پولیس، اخیراً تنها افغان‌هایی را دستگیر کرده است که بدون مدارک معتبر در این ایالت اقامت داشتند.

این سخنگو همچنان می‌افزاید که بازداشت شده‌ها از پاکستان اخراج خواهند شد.

بیشتر بخوانید: پناهجویان افغان در پاکستان با وجود همه مشکلات، نمی‌خواهند به کشورشان برگردند

در پی سقوط دولت افغانستان در اگست ۲۰۲۱ و به قدرت رسیدن گروه طالبان در آن کشور، شمار زیادی از افغان‌ها به دلیل کشتارهای غیر مسوولانۀ این گروه در افغانستان، به کشورهای ایران و پاکستان فرار کردند. گفته شده است که بخش زیادی از مهاجران افغان در پاکستان پس از اتمام دورۀ ویزا/ روادید به دلیل دشواری و پچیدگی روند تمدید آن در داخل پاکستان، بدون مدرک معتبر و به شکل پنهانی زندگی می‌کنند.

به اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، پولیس پاکستان در گذشته در بدل رهایی هر زندانی از یک صد تا دو صد هزار پول درخواست کرده‌اند.

منیژه کاکار، وکیلی که به زندانیان افغان در پاکستان کمک می‌کند، می‌گوید «حداقل یک هزار و ۴۰۰ افغان در زندان‌های کراچی به سر می‌برند. ما تا اکنون، صدها افغان را کمک کرده‌ایم تا از ندان آزاد شوند و به افغنستان برگردند.»

این وکیل همچنان می‌افزاید که در میان بازداشت شده‌ها، زنان باردار افغان نیز وجود دارند که برای درمان به پاکستان آمده‌اند.

خانم کاکر همچنان می‌گوید که یکی از زنان زندانی افغان اخیراً در زندان حیدرآباد یک فرزند به دنیا آورده است.

بر اساس یک نظرسنجی که اخیراً توسط سازمان ملل انجام شده است، ۱.۳ میلیون پناهجوی افغان ثبت شده در پاکستان اقامت دارند.

 

در همین زمینه