دو قایق گزمه گارد ساحلی یونان. منبع عکس: گارد ساحلی یونان
دو قایق گزمه گارد ساحلی یونان. منبع عکس: گارد ساحلی یونان

گارد ساحلی یونان چهار تن را که مظنون به قاچاق انسان هستند پس از تعقیب در برابر جزیره کاس بازداشت کرد. این افراد روز سه شنبه بیش از ۴۰ مهاجر را در قایق های تیز رفتار از ترکیه به یونان‌ آورده بودند.

بیش از ۴۰ مهاجر سه شنبه شب در دو قایق تیز رفتار در سواحل جزیره کاس رها شدند. این قایق ها متعاقباً توسط قایق های گارد ساحلی یونان تحت تعقیب و رهگیری قرار گرفتند. در این رویداد چهار تن به عنوان قاچاقبر بازداشت شدند.

به گزارش گارد ساحلی یونان، این مهاجران در راه بازگشت به ترکیه بودند که مورد تعقیب پلیس قرار گرفتند. قاچاقبران در آغاز تلاش کردند با استفاده از مانورهای خطرناک از دست ماموران پلیس فرار کنند.

سپس فیرهای هوایی هشداردهنده از سوی پلیس شلیک شد و از آن جایی که قاچاقبران بازهم توقف نکردند، موترهای قایق های تیز رفتارشان با شلیک های هدفمند تخریب شد.

بیشتر بخوانید: بریتانیا: یک زن به اتهام دست داشتن در قاچاق مهاجران دستگیر شد

در مرحله نخست، گارد ساحلی یونان یک قایق تیز رفتار را مشاهده کرد که با سرعت بالا و بدون چراغ ناوبری حرکت می‌کرد. در این قایق تقریباً ۲٠ مهاجر سوار بودند. مهاجران در ساحل جزیره کاس رها شدند. قایق سپس اقدام به فرار به سمت سواحل ترکیه کرد که پس از تلاش های مکرر نیرو های دریایی یونان متوقف شد و دو تبعه خارجی که بر آن سوار بودند بازداشت شدند.

در رویداد دوم، یک قایق بدون چراغ ناوبری به سمت جزیره کاس در حرکت بود و حدود ۲٠ شهروند خارجی را در نزدیک این جزیره رها کرد. دو سرنشین آن که می‌گفته می‌شود قاچاقبر بودند، پس از تعقیب گارد ساحلی یونان به داخل دریا پریدند اما گرفتار شدند.

از میان افرادی که از این دو قایق رها شدند، شش تن در ساحل و ٣٧ تن دیگر در اتوبوس شهری از سوی پلیس یونان گرفتار شدند.

باندهای قاچاقبران همواره تلاش می‌کنند روزانه مهاجران را به جزایر یونان بیاورند. این مهاجران با تهدید خطر از دریا عبور کرده و یا برگشت داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: یک باند بزرگ قاچاق انسان در یونان از بین رفت

براساس برآوردها شمار مهاجرانی که در سال ۲۰۲۲ در بخش شرقی بحیره مدیترانه غرق یا مفقود شده اند به بیش از ۳۰۰ تن رسید که در مقایسه با ۲۰۲۱ بیش از دوبرابر شده است.

 

در همین زمینه