مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پلیس این کشور روبرو اند. عکس: حق کاپی محفوظ است
مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پلیس این کشور روبرو اند. عکس: حق کاپی محفوظ است

حکم آزادی بیش از ۴۰۰ مهاجر افغان از زندان در دادگاهی در پاکستان صادر شد. به گفته قونسلگری افغانستان این مهاجران در چند روز آینده به افغانستان خواهند برگشت.

کنسولگری افغانستان در کراچی اعلام کرد که دادگاهی در شهر کراچی پاکستان دستور آزادی ۴۰٥ شهروند افغان را صادر کرده است. به گفته این منبع، این فرمان در روزهای آینده لازم الاجرا خواهد شد.

به گزارش طلوع نیوز عبدالجبار تخاری مسوول قنسولگری گفت: «پیش از این ۴۲۸ شهروند افغان از زندان در پاکستان آزاد شده و به کشور بازگشتند. اکنون دادگاه حکم آزادی ۴۰۵ تن دیگر را صادر کرده است. مدارک آنها در حال انجام است و آنها به افغانستان بازخواهند گشت.»

به گفته او در مجموع، در میان این مهاجران، ۲۵٧ کودک، ٧١۲ مرد و ١٩۴ زن شامل هستند.

این در حالی است که مهاجران افغان در پاکستان از بدرفتاری پلیس پاکستان همواره شکایت کرده‌اند.

بر اساس رسانه اسوشیتد پرس پلیس پاکستان در جریان عملیات متعدد حدود یک هزار و ۲۰۰ مهاجر افغان به شمول زنان و کودکانی را که بدون مدارک قانونی وارد این کشور شده بودند، بازداشت کرده‌است.

در پی این بازداشت‌ها، تصاویر کودکانی از زندان‌های پاکستان در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد با زنجیر به هم‌دیگر قفل شده بودند. دست به دست شدن این تصاویر در فضای مجازی انتقاد شدید سازمان‌ها و فعالین حقوق بشر را به همراه داشت.

بیشتر بخوانید: پناهجویان افغان در پاکستان با وجود همه مشکلات، نمی‌خواهند به کشورشان برگردند

در همین حال مقامات پاکستانی گفته‌اند که بازداشت شده‌ها پس از گذراندن دوران محکومیت و یا پس آن‌که مدارک آزادی شان از سوی وکلای مدافع تکمیل شود، به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

گفته شده است که بازداشت مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان در گذشته نیز وجود داشته؛ اما این بازداشت‌ها از ماه اکتبر گذشته به این سو شدت یافته است. در ماهای گذشته نیز پلیس پاکستان در کراچی و سند بیشتر از هزار افغان را بازداشت کرده بود که در میان آن‌ها افراد دارای مدارک قانونی مسافرتی نیز، وجود داشت.

بر اساس گزارشی اخیر که توسط کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان منتشر شد، حداقل ۱۳۹ زن و ۱۶۵ کودک افغان در میان کسانی هستند که در یکی از زندان‌های شهر کراچی نگهداری می‌شوند.

منیژه کاکر، وکیلی که به زندانیان افغان در پاکستان کمک می‌کند، می‌گوید «حداقل یک هزار و ۴۰۰ افغان در زندان‌های کراچی به سر می‌برند. ما تا اکنون، صدها شهروند افغان را کمک کرده‌ایم تا از ندان آزاد شوند و به افغانستان برگردند.»

بر اساس یک نظرسنجی که اخیراً توسط سازمان ملل انجام شده است، ۱.۳ میلیون پناهجوی افغان ثبت شده در پاکستان اقامت دارند.

 

در همین زمینه