کشتی مهاجران در سواحل جزیره کرت در یونان. 
عکس: گارد ساحلی یونان
کشتی مهاجران در سواحل جزیره کرت در یونان. عکس: گارد ساحلی یونان

نیروهای محافظت از مرزهای یونان می‌گویند که در ۱۲ ماه سال گذشته، حدود ۱۳۰۰ نفر را در پیوند به سازماندهی قاچاق انسان بازداشت کرده اند. در این مدت، آنان موفق شده اند که مانع ورود ۲۵۶ هزار نفر از خاک ترکیه به قلمرو اتحادیه اروپا نیز شوند.

گارد ساحلی یونان از نتایج تلاش های شان برای مبارزه با قاچاق انسان و جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور، در سال ۲۰۲۲ گزارش داده است. این نیروها مدعی اند که در یک سال گذشته دست کم ۱۳۰۰ نفر را به ظن قاچاق انسان و سازماندهی سفر غیرقانونی مهاجران بازداشت کرده اند.

مرتبط:گارد ساحلی یونان چهار فرد مظنون به قاچاق انسان را بازداشت کرد

تاکیس تئودوریکاکو، وزیر حفاظت از شهروندان یونان روز شنبه به تلویزیون "اسکای" گفت، نیروهای آنان همچنان موفق شده اند که از عبور حدود ۲۵۶ هزار نفر از دریای اژه جلوگیری کنند. این مهاجران و پناهجویان تلاش می کرده اند که با ورود به یونان از ترکیه، به قلمرو اتحادیه اروپا برسند.

برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر، آتن را متهم می کنند که گویا پناهجویان را با جبر که "پوشبک" نامیده می شود، به عقب می راند. این سازمان ها مدعی اند که یونان، افرادی را که امیدوار به یک آینده ای بهتر در اروپا هستند، به گونه غیرقانونی به ترکیه باز می گرداند.

بیشتر بخوانید:یک باند بزرگ قاچاق انسان در یونان از بین رفت

از جانب دیگر، یونان کشور همسایه اش ترکیه را به "فشار به جلو" متهم می کند. مقام های یونانی می گویند که ترکیه به پناهجویان گزینه های مختلف را می دهند: پناهجویان می توانند که به سوریه برگردند، به کشور دیگری یا به گونه غیرقانونی به سوی یونان بروند.

بر بنیاد آمار رسمی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۸ هزارو ۸۰۰ نفر توانسته اند که بدون مدرک قانونی وارد یونان شوند. این رقم نسبت به ۱۲ ماه سال ۲۰۲۱ دو برابر افزایش را نشان می دهد.

aj.si (dpa)

 

در همین زمینه