محافظان امنیتی در برابر اردوگاه تومپا در مرز مجارستان و صربستان. عکس از خبرگزاری رویترز
محافظان امنیتی در برابر اردوگاه تومپا در مرز مجارستان و صربستان. عکس از خبرگزاری رویترز

سیاست سختگیرانه صربستان در برابر عبور غیرقانونی در مرزها سبب شده است که رقم ورود پناهجویان به اتریش کاهش یابد. مقام های اتریش مدعی اند که آنان در هر روز از ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را در مرزها گرفتار می‌کنند.

مقام های اتریش می‌گویند که تلاش های صربستان برای جلوگیری از ورود پناهجویان سبب تحول بازدارنده و مثبت در مسیر بالکان شده است. وزارت داخله اتریش روز یکشنبه اعلام کرد که به دلیل این اقدامات، رقم بازداشت افرادی که از مسیرهای نامنظم وارد این کشور شده بودند از اواسط ماه دسمبر سال ۲۰۲۲ به اینسو تا حدود هفتاد درصد کاهش یافته است.

مرتبط:آنچه که در مورد شرایط اعطای شهروندی در کشورهای اروپایی باید بدانید

افزون بر این در اثر فشارهای اتحادیه اروپا، صربستان در خزان امسال تصمیم گرفت که شرایط تازه را برای صدور ویزا به شهروندان کشورهای بوروندی و تونس معرفی کند. بر بنیاد تصمیم اخیر مقام ها در بلگراد، شهروندان هند نمی‌توانند که دیگر بدون ویزا وارد صربستان شوند.

بیشتر بخوانید:توافق صربستان، مجارستان و اتریش روی مبارزه مشترک علیه مهاجرت غیرقانونی

بسیاری کسانی که بدون ویزا به صربستان رفته بودند، با وجود شانس کم برای دریافت حق پناهندگی در اتریش، از این کشور درخواست محافظت کرده بودند. وزارت داخله اتریش گفته است که در این اواخر شهروندان هند تا کمتر از ۳۰۰ درخواست در هفته، ارایه کرده بودند. این رقم در پایان ماه اکتوبر سال ۲۰۲۲ به حدود یک‌هزار مورد می‌رسید.

در این مورد:مذاکرات در مورد اسکان پناهجویان در اتریش بی نتیجه مانده است

گفته می‌شود که رقم ورود پناهجویان از مسیرهای نامنظم به اتریش هم به گونه چشمگیر کاهش یافته است. مارکوس هایندل، سخنگوی وزارت داخله اتریش به خبرگزاری آلمان گفت: «در ماه نومبر ما از ۶۰۰ تا ۶۵۰ مورد گرفتاری داشتیم. این رقم حالا به ۱۰۰ تا ۱۵۰ مورد رسیده است.»

 

در همین زمینه