مهاجران در مرز پاکستان و افغانستان. عکس: دویچه ویله. آرشیف
مهاجران در مرز پاکستان و افغانستان. عکس: دویچه ویله. آرشیف

مقامات پاکستانی روز شنبه اعلام کردند که بیش از ۵ صد زندانی افغان را از زندان ایالت سند پاکستان آزاد و به افغانستان بازگردانده‌اند. گفته شده‌است که در میان این مهاجران بازگردانده شده، ۵۴ زن و ۹۷ کودک نیز حضور دارند.

این در حالی است که پولیس ایالت سند پاکستان از سه ماه به این سو، روند بازداشت مهاجران افغان را آغاز کرده‌است. گفته‌ شده‌است که تنها در سه ماه پسین، نزدیک به یک هزار و ۵ صد مهاجر افغان در ایالت سند پاکستان بازداشت شده‌اند.

پیش از این، مقامات پاکستانی تایید کرده بودند که حدود یک‌هزار و ۲ صد مهاجر افغان فاقد مدارک قانونی اقامتی را بازداشت کرده‌اند.

در همین حال، مسوولین سفارت افغانستان در پاکستان که از گماشته‌های گروه طالبان هستند، با نشر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که ۵ صد و ۲۴ تن از مهاجران افغان را که از زندان‌ ایالت سند پاکستان آزاد شده‌اند، به افغانستان برمی‌گردانند.


گفتنی است که پس از سقوط دولت افغانستان در اگست ۲۰۲۱ و به قدرت رسیدن گروه طالبان در آن کشور، تا هنوز هیچ‌یک از کشورهای جهان، حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است. اما پاکستان جزء انگشت‌شمار کشورهایی است که نماینده‌های دیپلوماتیک این گروه را به سفارت افغانستان در آن کشور پذیرفته است.

با این حال، گفته می‌شود که بخشی از مهاجران افغان در پاکستان، کارکنان و نظامیان دولت پیشین هستند که پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان در آن کشور، از قتل‌های مرموز و انتقام‌جویانه و زندان و شکنجۀ این گروه فرار کرده‌اند.

بر بنیاد گزارش‌ها، این مهاجران به دلیل مسافرت غیرقانونی به پاکستان، به دو ماه زندان محکوم شده بودند؛ اما گفته می‌شود که برخی از آن‌ها بیش از دو ماه را در زندان سپری کرده‌اند.

منیزه کاکر یکی از وکلای مدافع که در آزادی این مهاجران کمک کرده‌است، روز شنبه در حساب تویتر خود نوشت که مهاجران افغان در حال اخراج اجباری از پاکستان، به دلیل رهایی زندان خوش‌حال هستند.

این وکیل همچنان ابراز نگرانی کرده‌است که بیش از ۸ صد مهاجر افغان به شمول زنان و کودکان هنوز هم در زندان کراچی زندانی هستند.

بیشتر بخوانید: دادگاهی در پاکستان دستور آزادی حداقل ۴۰۰ مهاجر افغان را صادر کرد

این در حالی است که روزنامه اندپندنت فارسی هفتۀ گذشته نوشته بود که شماری از شهروندان افغانستان در سفر قاچاقی به پاکستان ناپدید و کشته شده‌اند. به گفتۀ این روزنامه، ۲۱ تن از شهروندان افغانستان در جریان سفر قاچاقی به پاکستان ناپدید شده‌اند که تا هنوز جسد ۳ تن از آن‌ها پیدا شده‌است.

گفته می‌شود شمار مهاجرت‌های غیر قانونی افغان‌ها به پاکستان و ایران پس از آن افزایش یافت که گروه طالبان صدور گذرنامه را برای شهروندان افغانستان متوقف کرد.

پس از متوقف شدن روند توزیع گذرنامه از سوی گروه طالبان در افغانستان، بخشی از افغان‌هایی که زندگی شان را زیر سلطۀ طالب در خطر می‌بینند، ناگزیر شده‌اند تا به مهاجرت غیرقانونی به پاکستان و ایران روی بیاورند تا از این طریق بتوانند خود را به کشورهای غربی برسانند.

بر بنیاد آمارهای نشر شده از سوی سازمان جهانی مهاجرت (UNHCR) هم اکنون بیشتر از یک ملیون مهاجر ثبت شده در پاکستان زندگی می‌کنند. 

 

در همین زمینه