۱ سپتمبر سال ۲۰۱۸، مهاجران و حامیان آن ها خواهان آزادی دو امدادگر به شمول ساره ماردینی هستند که به جرم قاچاق انسان در جزیره لیسبوس بازداشت شده بودند./عکس: EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
۱ سپتمبر سال ۲۰۱۸، مهاجران و حامیان آن ها خواهان آزادی دو امدادگر به شمول ساره ماردینی هستند که به جرم قاچاق انسان در جزیره لیسبوس بازداشت شده بودند./عکس: EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

محاکمه گروهی از رضاکاران در پیوند به قاچاق انسان در یونان برگزار شد. رقم این امدادگران رضاکار به ۲۴ نفر می‌رسد و در عملیات نجات مهاجران در یک جزیره شرقی یونان سهم داشتند.

روند محاکمه یک گروه از مددرسانان رضاکار در یونان به روز سه شنبه (۱۰ جنوری ۲۰۲۳) برنامه ریزی شده بود. این گروه در پیوند به قاچاق انسان متهم شده اند. این امدادگران و افراد رضاکار همه اتهامات را رد می‌کنند و می گویند، به غیر از نجات جان افرادی که زندگی شان در خطر است، کار دیگری نکرده اند.

ساره ماردینی، فعال سرشناس حقوق بشر از سوریه که خودش نیز پناهجو و شناگر رقابتی است، از جمله این امدادگران است. یسرا ماردینی، خواهر او بخشی از تیم شنای پناهجویان در بازی های المپیک طی سال های ۲۰۱۶ در ریو دو ژانیرو و سال ۲۰۲۱ در توکیو بود. قصه زندگی این دو خواهر سوژه یک فلم سینمایی در نت فلیکس نیز شده بود.

ماردینی که در جلسه روز سه شنبه محکمه حضور نداشت و شان بایندر، یکی دیگر از اعضای این گروه پس از بازداشت شان در سال ۲۰۱۸ بیش از سه ماه را در لیسبوس در زندان گذراندند. از جمله اتهامات آن ها جاسوسی، جعل اسناد و استفاده غیرقانونی از فرکانس های رادیویی بود.

بیشتر بخوانید: عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است

قرار بود که به این دوسیه در سال ۲۰۲۱ رسیدگی شود، اما به خاطر مسائل اداری به تعویق انداخته شد. ماردینی و بایندر به جرم تخلف از قانون تحت تعقیب هستند، اما تا به حال چنین اتهاماتی علیه آن ها ارائه نشده است.

بایندر در حالی که پیش از آغاز جلسه بیرون از محکمه بود، گفت: «این حقوق بشر است که این جا محاکمه می‌شود. این مشکل بنیادین است.»

او گفت، امیدوار است که این مورد در جلسه محکمه همانگونه که برنامه ریزی شده بود، ادامه پیدا کند.

بایندر افزود: «این که ما باید (به این خاطر) به محکمه برویم، بسیار ناراحت کننده است، چون کاری که انجام دادیم، قانونی بود.» او افزود، این دوسیه باید به سرانجام برسد، قاضی باید تکلیف این دوسیه را مشخص کند. زیرا در غیر این صورت سایه ای از شک و تردید هرکس را که قصد جستجو و نجات (مهاجران را) دارد، تعقیب می‌کند.»

گروه های بین المللی حامی حقوق بشر به صورت گسترده از تعقیب متهمان انتقاد کردند.

سازمان عفو بین المللی برگزاری جلسه محکمه علیه امدادگران را «مضحک» خواند و از نهادهای دولتی یونان خواست که این اتهامات را لغو کنند.

نیلس مویژنیکس، مدیر سازمان عفو بین الملل در اروپا در بیانیه ای که پیش از برگزاری جلسه محکمه نشر شد، گفت: «سارا و شان کاری انجام دادند که هرکدام از ما در موقعیت آن ها باید انجام می دادیم. کمک به اشخاصی که در یکی از مرگبارترین مسیرهای اروپا در خطر غرق شدن هستند و کمک به آن ها در سواحل جرم نیست.»

او افزود: «این محکمه نشان می‌دهد که نهادهای یونانی برای جلوگیری از کمک های بشری و دلسرد کردن مهاجران و پناهجویان [...] دست به هر کاری می‌زنند. ما شاهد این وضعیت در یک سلسله از کشورهای اروپایی هستیم.»

مویژنیکس افزود: «حتی این که چنین محکمه ای اصلا برگزار می‌شود، مضحک است.»

یونان که در سال ۲۰۱۵ و در اوج بحران مهاجرت شاهد آمدن حدود یک میلیون مهاجر و آواره ای بود از ترکیه به این کشور آمدند، همواره سعی می‌کند که مهاجرت را مهار کند. حکومت یونان به این منظور در امتداد مرز زمینی اش با ترکیه یک حصار مرزی را ایجاد کرده و در حاشیه جزایرش گزمه های نیروی دریایی را نیز افزایش داده است.

بیشتر بخوانید: محکمه عالی اروپا: یونان به گروهی از پناهجویان ۳۳۰ هزار یورو جریمه نقدی بپردازد

مقام های رسمی یونان می‌گویند که سیاست مهاجرت شان سختگیرانه اما عادلانه است. آن ها با وجود افزایش شواهد و مدارک در کشور، ادعای اخراج دسته جمعی پناهجویانی را که به خاک یونان می‌رسند و حق ارائه درخواست پناهندگی را دارند، رد می‌کنند. از این پروسه به نام «پوش بک» (عقب راندن اجباری) یاد می‌شود.

 

در همین زمینه