حرکت اعتراضی زنان افغان در کابل
حرکت اعتراضی زنان افغان در کابل

حکومت آلمان در نظر دارد با فراهم ساختن بورسیه‌های تحصیلی زمینه تحصیل هزاران دختر و زن افغان را در خارج از این کشور فراهم سازد. قرار است این برنامه در مجموع با هزینه هفت میلیون یورو تامین مالی شود.

موسسه تبادلات اکادمیک آلمان (DAAD) و وزارت همکاری های اقتصادی و انکشافی این کشور در نظر دارند که تا سال ۲۰۲۷ برای بیش از ۵۰۰۰ تن از زنان و دختران افغان زمینه تحصیل را در کشورهای همسایه و منطقه مهیا سازند.

جزئیات این برنامه از چه قرار است؟

براساس اعلامیه مطبوعاتی مشترک وزارت همکاری های اقتصادی و موسسه تبادلات اکادمیک آلمان، در این برنامه برای زنان و دختران افغان زمینه تحصیل در کشورهای پاکستان، قرغیزستان و بنگله دیش فراهم می شود.

در این اعلامیه که روز سه شنبه در شهر بن نشر شد، آمده است که بورسیه های تحصیلی برای ادامه تحصیل در دوره لیسانس در بنگله دیش، ماستری در قرغیزستان و دوره های لیسانس و ماستری در پاکستان در نظر گرفته شده است.

مرتبط: دانشگاه تهران تعداد بورسیه‌ها برای دختران افغان را افزایش می‌دهد

به این ترتیب، زنان و دختران افغان که از دست گروه طالبان مجبور به ترک وطن شان شده اند، می توانند در دانشگاه آسیایی زنان در بنگله دیش، دانشگاه امریکایی آسیای مرکزی در قرغیزستان و همچنین دانشگا ه های همکار موسسه تبادلات اکادمیک آلمان در پاکستان تحصیل کنند.

قرار است این برنامه در مجموع با هزینه هفت میلیون یورو تامین مالی شود.

پروفیسور دکتر جویبراتو موکرجی، رئیس موسسه تبادلات اکادمیک آلمان وضعیت مردم افغانستان به خصوص زنان را «فاجعه بار» عنوان کرده است.

او با اشاره به محرومیت زنان افغان از تحصیل گفته است: «به این خاطر این بورسیه های تحصیلی یک سنگ بنای مهم است تا با همکاری با سازمان های بین المللی شریک خود آمادگی زنان جوان برای تحصیل را ممکن سازیم و از تحصیل زنان آواره شده در مقطع لیسانس و ماستری در دانشگاه های منطقه حمایت کنیم.»

«سیاست طالبان، زهری برای توسعه کشور است»

این برنامه حکومت آلمان واکنشی به اقدامات محدودکننده طالبان در برابر تحصیل زنان است. طالبان که پیش از این دختران را از آموزش در دوره لیسه و متوسطه منع کرده بودند، اخیراً تحصیل آن ها در دانشگاه ها را نیز ممنوع کرده اند. علاوه بر این، این گروه کار زنان در سازمان های غیردولتی را نیز منع کرده است.

مرتبط: طالبان ادامه تحصیل دانشجویان دختر را ممنوع اعلام کرد

سوِنیا شولتسه، وزیر همکاری های اقتصادی و انکشافی آلمان گفته است: «سیاست طالبان نه تنها تحقیرکننده زنان، بلکه زهری برای توسعه این کشور است.»

بر بنیاد گفته های شولتسه، کسی که نیمی از جمعیت را از آموزش و تحصیل محروم می کند، پوتانسیل آینده کشور را از بین می برد. به گفته او، بدون زنان خوب آموزش دیده هیچ راهی برای نجات از فقر و گرسنگی وجود نخواهد داشت.

وزیر همکاری های اقتصادی و انکشافی آلمان خواستار لغو ممنوعیت های اعمال شده بر زنان از سوی طالبان شده و گفته است: «در هر حال ما از جستجوی راه هایی برای حمایت از زنان افغان دست نخواهیم کشید. یکی از راه ها این است که ما زمینه تحصیل زنان افغان در کشورهای همسایه را ممکن می سازیم.»

او افزوده است که این فرصت تحصیلی دورنمای کاری و تامین معیشت را برای زنان افغان فراهم می سازد و در صورتی که شرایط اجازه بدهد، این زنان می توانند دوباره در بازسازی کشور شان سهم بگیرند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه