شماری از زنان در حال لباس دوزی اند
عکس از آرشیف
شماری از زنان در حال لباس دوزی اند عکس از آرشیف

مقامات طالبان در چندین ولایت، براساس گزارش رسانه‌های افغانستان، محدودیت‌های جدیدی را بر زنان تجارت‌پیشه وضع کرده اند. یک دوکاندار زن در شهر مزار شریف به طلوع نیوز گفته است «یک عضو امر به معروف طالبان آمد و به ما گفت یک هفته وقت داریم تا دکان های خود را ببندیم و در خانه بنشینیم.»

زنان تجارت پیشه در شهرهای مزار شریف، پلخمری و قندهار گفته اند که مقامات محلی طالبان به آن ها دستور داده تا فعالیت های اقتصادی شان را متوقف کنند.

از جمله گزارش شده است که ماموران امر به معروف طالبان در شهر مزار شریف دستور مسدود شدن بازار زنانه را داده اند.

یک دکاندار زن در شهر مزار شریف به طلوع نیوز گفته است: «یک عضو امر به معروف طالبان آمد و به ما گفت یک هفته وقت داریم تا دکان های خود را ببندیم و در خانه بنشینیم.»

گفته شده که محیط کار مختلط با مردان، نداشتن محرم مرد و مراعات نکردن مقررات حجاب، دلیل اصلی این دستور طالبان است.

همچنین آرایشگران زن در پلخمری ادعا کرده اند که طالبان کار و بار آنها را تحریک آمیز و خلاف شریعت خوانده اند.

در همین حال عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به خبرگزاری آلمان گفت که این گزارش ها نادرست است.

پس از آن که طالبان در ماه اگست ۲۰۲۱ دوباره قدرت را تصرف کردند، این گروه تندرو محدودیت های زیادی را در زمینه های آموزش، کار و گشت و گذار زنان وضع کردند.

در حال حاضر زنان و دختران بالاتر از صنف ششم در این کشور نمی توانند به مکتب بروند و یا در دانشگاه ها تحصیل کنند. کار زنان در بسیاری نهادها به شمول سازمان های غیردولتی ممنوع شده است. زنان همچنین نمی توانند در فاصله های دور تنها سفر کنند.

 

در همین زمینه