مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پولیس این کشور روبرو اند. عکس: آرشیف
مهاجران افغان در پاکستان با خشونت، آزار و اذیت پولیس این کشور روبرو اند. عکس: آرشیف

در سه روز گذشته بیش از ۶۰۰ مهاجر افغان از پاکستان اخراج و به افغانستان بازگردانده شده‌اند. مهاجرانی که عمدتاً از ترس قتل‌های انتقام‌جویانه و زندان و شکنجۀ طالبان به پاکستان پناه برده بودند.

پولیس پاکستان، به ویژه ایالت سند در سه ماه گذشته صدها افغان را به جرم نداشتن مدارک قانونی مسافرتی بازداشت کرده‌است. مقامات این ایالت قبلاً بازداشت ۱۲ صد شهروند افغانستان را تایید کرده‌بود.

در آخرین اقدام، ۳۰۲ مهاجر افغان به روز شنبه و ۳۰۳ تن دیگر به روز دوشنبه از زندان ایالت سند پس از گذراندن دو ماه حبس به افغانستان بازگردانده شدند. همچنین گفته شده است که ۸۰۰ مهاجر افغان در روزهای آینده از زندان رها و به افغانستان فرستاده خواهند شد.

به اساس آمار ارایه شده، نزدیک به ۲۵۰ هزار افغان پس از سقوط دولت افغانستان در اگست ۲۰۲۱ و به قدرت رسیدن گروه طالبان در آن‌ کشور، به پاکستان پناه برده‌اند.

این در حالی است که دو روز قبل یکی از مسوولین سفارت افغانستان در پاکستان که از گماشته‌های گروه طالبان هستند، با نشر ویدیویی در تویتر گفت که بیش از ۵ صد مهاجر افغان را که از زندان‌ ایالت سند پاکستان آزاد شده‌اند، به افغانستان برمی‌گردانند.

گفته می‌شود که مقامات پاکستان مهاجران افغان را پس از رهایی از زندان به مقامات سفارت افغانستان در اسلام آباد تحویل می‌دهند. در حالی که بیشتر این مهاجران از ترس کشتن و زندان و شکنجۀ گروه طالبان به پاکستان فرار کرده‌اند.

در همین حال، عمر اعجاز گیلانی، وکیل مستقر در اسلام آبا می‌گوید که اخراج پناهجویان افغان «نقض آشکار اصل عدم بازگرداندن است.»

از سویی هم منیزه کاکار، وکیل مدافع که برای آزادی زندانیان افغان تلاش کرده‌است، می‌گوید که نزدیک به ۴۰۰ مهاجر دستگیر شده، مداکر معتبر اقامتی مثل ویزا و یا کارت اقامت مهاجران در پاکستان را با خود داشته‌اند؛ اما پولیس پاکستان هنگام دستگیری مدارک آن‌ها را ضبط کرده‌است.

بیشتر بخوانید: بیش از ۵ صد مهاجر افغان از زندان‌های پاکستان آزاد شدند

گفته می‌شود شمار مهاجرت‌های غیر قانونی افغان‌ها به پاکستان و ایران پس از آن افزایش یافت که گروه طالبان صدور گذرنامه را برای شهروندان افغانستان متوقف کرد.

پس از متوقف شدن روند توزیع گذرنامه از سوی گروه طالبان در افغانستان، بخشی از افغان‌هایی که زندگی شان را زیر سلطۀ طالب در خطر می‌بینند، ناگزیر شده‌اند تا به مهاجرت غیرقانونی به پاکستان و ایران روی بیاورند تا از این طریق بتوانند خود را به کشورهای غربی برسانند.

بر بنیاد آمارهای نشر شده از سوی سازمان جهانی مهاجرت (UNHCR) هم اکنون بیشتر از یک ملیون مهاجر ثبت شده در پاکستان زندگی می‌کنند.

 

در همین زمینه