دخترانی که پس از تسلط طالبان از ورزش در افغانستان محروم شده اند
Photo: Ebrahim Noroozi/AP Photo/picture alliance
دخترانی که پس از تسلط طالبان از ورزش در افغانستان محروم شده اند Photo: Ebrahim Noroozi/AP Photo/picture alliance

عزم نورا برای ورزش چنان جزم بود که سال‌ها با وجود مخالفت خانواده همچنان به ورزش ادامه داد. لت و کوب مادر و تمسخر همسایگان هرگز نتوانست او را از ورزش مورد علاقه‌اش باز دارد.

نورا و زنان دیگر افغان می‌گویند که گروه طالبان تنها تمام رشته های ورزشی را برای زنان و دختران ممنوع کرده، بلکه دخترانی را که در گذشته ورزش می‌کردند، مورد ارعاب و آزار قرار می‌دهند. این زنان حتی از تمرین های خصوصی نیز ترس دارند.

نورا گفت که آرزوهایش برباد رفته است: «من دیگر آن آدم قبلی نیستم. از زمانی که طالبان آمده اند، احساس می کنم مرده ام.»

شماری از این زنان که زمانی مصروف ورزش در رشته های مختلف بودند به اسوشتید پرس گفتند که طالبان رو در رو و از طریق تلفون به آن ها هشدار داده اند که دیگر ورزش نکنند. این زنان و دختران به دلیل ترس از تهدیدهای بیشتر، به شرط افشا نشدن نام های شان معلومات دادند.

این زنان با وسایل ورزشی رشته های مورد علاقه شان در برابر کمره عکاس اسوشتید پرس ظاهر شدند. آن ها هویت خود را در زیر برقع، چادر و روپوش هایی که تمام صورت را می پوشاند، پنهان کردند و تنها جایی که از آن می توانند بیرون را ببینند، سوراخ های چادری است.

ممنوعیت ورزش بخشی از کمپاین طالبان برای محدود کردن زندگی زنان و دختران است.

مرتبط: آلمان زمینه تحصیل هزاران زن افغان را در خارج مهیا می‌کند

این گروه زمانی که در اگست ۲۰۲۱ به قدرت رسید، دختران را از رفتن به مکتب های متوسطه و لیسه منع کرد. ماه گذشته این گروه دستور ممنوعیت تحصیل زنان در دانشگاه ها را نیز صادر کرد.

طالبان از زنان خواسته تا صورت شان را در مکان های عمومی بپوشانند و آن ها را از رفتن به پارک ها و ورزشگاه ها نیز منع کرده اند. این گروه توانایی زنان برای کار در بیرون از خانه را به شدت محدود کرده و اخیراً به نهادهای غیردولتی نیز دستور دادند تا فعالیت های کارمندان زن را متوقف سازند، اقدامی که ممکن است مانع رسیدن کمک های حیاتی شود.

حتی پیش از به قدرت رسیدن طالبان، بسیاری ها با ورزش زنان در جامعه به شدت سنتی افغانستان مخالف بودند و آن را مخالف عفت، حیا و نقش تعریف شده زنان در جامعه می پنداشتند؛ با آنهم حکومت پیشین که حمایت بین المللی را با خوداشت، حضور و مشارکت زنان را در مکتب های دخترانه، ورزشگاه ها، لیگ ها و تیم های ملی تشویق می کرد.

آرشیف: یک بایسکل‌ران زن در کابل که پس از تسلط طالبان از این ورزش منع شده است
Photo: Ebrahim Noroozi/AP Photo/picture alliance
آرشیف: یک بایسکل‌ران زن در کابل که پس از تسلط طالبان از این ورزش منع شده است
Photo: Ebrahim Noroozi/AP Photo/picture alliance

یک ورزشکار ۲۰ ساله رزمی ترکیبی روزی را به یاد می آورد که در ماه اگست ۲۰۲۱ در تورنمنت محلی زنان در یکی از سالون های ورزشی کابل در حال مبارزه بود. شایعاتی در میان شرکت کنندگان دست به دست شد که طالبان پیشروی کرده و به دروازه های کابل رسیده اند. همه زنان و دختران سالون را ترک کردند و این آخرین مسابقه ای بود که این ورزشکار در آن شرکت کرد. 

ماه ها بعد، او تلاش کرد تا خصوصی دختران را آموزش دهد. اما او می گوید که جنگجویان طالبان به ورزشگاهی که آنان تمرین می کردند یورش بردند و همه را بازداشت کردند. او گفت دختران در جریان بازداشت، تحقیر و تمسخر شدند. بعد از پادرمیانی بزرگان و تعهد به این که دیگر به ورزش ادامه نمی دهند، دوباره آزاد شدند.

مرتبط:دانشگاه تهران تعداد بورسیه‌ها برای دختران افغان را افزایش می‌دهد

او هنوز در خانه تمرین می کند و بعضاً دوستان نزدیکش را نیز آموزش می دهد. این ورزشکار گفت: «زندگی برایم بسیار مشکل شده ولی من یک مبارز هستم، بنابراین باید به زندگی و مبارزه ادامه دهم.»

اتل مشوانی، سخنگوی کمیته ملی المپیک طالبان گفت که مقامات در جستجوی راهی برای آغاز دوباره ورزش زنان هستند تا آن ها در ساختمان جداگانه ورزش کنند. ولی او هیچ زمانی را مشخص نکرد و گفت برای این کار به بودجه نیاز است. مقامات طالبان بارها وعده های مشابه داده و گفته اند که دختران بالاتر از صنف ششم را اجازه می دهند تا به مکاتب برگردند ولی تاکنون هیچ کاری نکرده اند.

نورا در طول زندگی اش با مقاومت در برابر ورزش مواجه شده است. او که با والدینش از ولایات به کابل آمده، در یک منطقه فقیرنشین کابل زندگی می کند و در ابتدا بازی فوتبال را در کوچه با پسران محل آغاز کرد. زمانی که نه ساله بود، مورد توجه یک مربی قرار گرفت و با تشویق او، شامل تیم دختران جوان شد.

او این راز را به جز پدرش از همه پنهان کرد. زمانی که ۱۳ ساله بود، عنوان بهترین بازیکن فوتبال در رده سنی خودش را بدست آورد و نام و تصویرش توسط تلویزیون ها پخش شد.

مرتبط: وزرای دوازده کشور بانشر بیانیه مشترک فشار بر طالبان را افزایش داده‌اند

او گفت: «در تمام دنیا زمانی که یک دختر مشهور می شود و تصویرهایش در تلویزیون ها نشان داده می شوند، این بهترین روز و اوج خوشبختی است.» او افزود: «اما برای من آن روز بسیار تلخ و آغاز روزهای وحشتناک بود.»

مادرش خشمگین شده بود و او را لت و کوب کرد و فریاد زد که اجازه نداشت فوتبال بازی کند. او مخفیانه به بازی ادامه داد، ولی زمانی که تیمش در یک مسابقه ملی برنده شد، بار دیگر افشا گردید و عکسش در روزنامه ها چاپ شد. مادرش اما دوباره او را لت و کوب کرد.

آرشیف: یک زن بوکسر افغان که پس از تسلط طالبان خانه‌نشین شده است
Photo: Ebrahim Noroozi/AP Photo/picture alliance
آرشیف: یک زن بوکسر افغان که پس از تسلط طالبان خانه‌نشین شده است
Photo: Ebrahim Noroozi/AP Photo/picture alliance

با آنهم او مخفیانه به محفل اهدای جایزه رفت. او در روی صحنه زمانی که اشتراک کنندگان تشویقش می کردند، اشک ریخت. او گفت: «فقط می دانستم که بخاطر تنهایی و زندگی سختی که داشتم می گریستم.»

او بعداً متوجه شد که مادرش لباس و کفش فوتبالش را آتش زده است.

نورا فوتبال را ترک کرد، اما به بوکسینگ روی آورد. مادرش در نهایت تسلیم شد و به این واقعیت پی برد که نمی تواند او را از ورزش منع کند.

او گفت روزی که طالبان وارد کابل شدند، مربی به مادرش زنگ زد و گفت که نورا باید به میدان هوایی برود و از کشور خارج شود. مادرش اما این پیام را به او نگفت، زیرا نمی خواست نورا کشور را ترک کند. زمانی که او از این پیام باخبر شد، و فهمید که برای فرار بسیار دیر شده است، از روی استیصال رگ های بند دست خود را برید و به شفاخانه منتقل شد. او گفت: «دنیا پیش چشمم تاریک شد.»

مرتبط: آرزوهای برباد رفته دختر ورزشکار افغان در ایران

سه ماه بعد، کسی که خود را عضو طالبان معرفی می کرد به این خانواده زنگ زد و آن ها را تهدید کرد. او به یاد می آورد: «آن ها می گفتند چرا ورزش می کنی؟ ورزش ممنوع است.»

او که بسیار ترسیده بود، کابل را ترک کرد و با پنهان کردن خود در زیر برقع، به زادگاهش سفر کرد. در نهایت او از زادگاهش به کابل بازگشت و در ترس زندگی می کند. او گفت: «باوجودی که زندگی ام بسیار سخت بود ولی من باید اعتماد به نفس داشته باشم و این را می دانم که با تلاش هرآنچه را که خواسته باشم می توانم انجام دهم.»

او افزود: «حالا اما امید چندانی ندارم.»

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه