پناهجویان در برابر مرکز پناهندگی «تر اپل» در هالند صف کشیده اند./عکس: Ramon van Flymen/ANP/IMAGO
پناهجویان در برابر مرکز پناهندگی «تر اپل» در هالند صف کشیده اند./عکس: Ramon van Flymen/ANP/IMAGO

هالند پس از چندین شکست در برابر محکمه، محدودیت مجادله برانگیز الحاق اعضای خانواده های پناهندگان را به حالت تعلیق درآورد. تا زمانی که بالاترین محکمه تصمیم بگیرد، اعضای خانواده‌های پناهندگان می‌توانند بدون محدودیت وارد هالند شوند.

اریک فان دیر بورگ، مقام بلندپایه دولتی مسئول روز چهارشنبه در پارلمان این کشور در شهر لاهه (دن هاگ) از به تعلیق درآوردن محدودیت الحاق اعضای خانواده پناهندگان خبر داد. او گفت، تا زمانی که بالاترین محکمه در این باره تصمیم نهایی را بگیرد، اعضای خانواده های اشخاصی که دارای مدرک پناهندگی هستند، اجازه دارند دوباره بدون هیچ محدودیتی به هالند سفر کنند.

بیشتر بخوانید: هالند محدودیت در الحاق خانواده‌های پناهندگان را حفظ می‌کند

قرار است امروز (پنجشنبه ۱۲ جنوری ۲۰۲۳) بالاترین محکمه اداری هالند در این باره رایزنی کند. هنوز معلوم نیست که چه زمانی در این باره حکمی صادر می‌شود.

محکمه در یک پروسه تسریع شده در اواخر دسمبر اعلام کرده بود که خانواده های پناهندگان باید اجازه داشته باشند بدون هیچگونه محدودیتی به آن ها در هالند ملحق شوند. این محکمه محدودیت حق الحاق را ناقض موازین ملی و بین المللی دانسته بود.

این چهارمین حکمی بود که علیه این محدودیت مجادله برانگیز صادر شد. سر از فصل خزان، اعضای خانواده های پناهجویانی که به رسمیت شناخته شده اند، اجازه دارند پس از ۱۵ ماه وارد هالند شوند، مگر این که اپارتمان شخصی داشته باشند.

مارک روته، نخست وزیر هالند از حکومت راست میانه این کشور دلیل این اقدام را مشکلات در زمینه اسکان پناهجویان خوانده بود.

بیشتر بخوانید: حکم محکمه هالند: وضعیت سکونت برای پناهجویان نامساعد است 

حکومت هالند می‌خواهد نواحی را موظف کند که سکونتگاه های بیشتری را فراهم کنند و وعده داده است که در قبال آن سرازیر شدن پناهجویان را محدود کند. اما چندین پناهجو برعلیه مقرره محدودیت الحاق خانواده ها شکایت کرده بودند.

 

در همین زمینه