پولیس یونان در حال دستگیری  مهاجران پاکستانی در منطقه اوروس، ٦ مارچ ٢٠٢٠. عکس از رویترز
پولیس یونان در حال دستگیری مهاجران پاکستانی در منطقه اوروس، ٦ مارچ ٢٠٢٠. عکس از رویترز

مقامات یونانی اعلام کردند که در سال ۲۰۲۲ نزدیک به یک هزار و ۳۰۰ قاچاقچی را دستگیر و از عبور حدود ۲۵۰ هزار مهاجر که سعی داشتند از مسیر رودخانۀ اوروس به ترکیه برسند، جلوگیری کرده‌اند.

گرهارد کارنر، وزیر داخلۀ یونان گفته است که یونان به عنوان دروازۀ ورودی به اتحادیۀ اروپا، در حفاظت از مرزها مسوولیت مهمی را به دوش دارد.

این مقام یونانی همچنان می‌گوید: «به هر میزان که مرزهای خارجی اتحادیۀ اروپا محافظت و مدیریت شود، به همان میزان موانع، حصارها و مدیریت مرزی میان کشورهای عضو، کاهش می‌یابد.

این در حالی است که دولت یونان در ماه اگست سال گذشته بر آن شد تا حصار مرزی این کشور با ترکیه را در مرز شمال‌شرق ۸۰ کیلومتر گسترش داده و تجهیزات نظارتی الکترونیکی جدیدی را معرفی کند.

گفتنی است که یونان قبلاً دیواری به طول ۴۰ کیلومتر در منطقۀ رودخانۀ اوروس ساخته بود که اکنون تصمیم دارد این دیوار را تا ۲۲۰ کیلومتر گسترش دهد. البته یونان در ماه می سال گذشته نیز در پی تنش میان آتن و انکرا در پیوند به افزایش ورود مهاجران به یونان، ۸۰ کیلومتر به یک حصار مرزی با ترکیه اضافه کرد.

بیشتر بخوانید: عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است

تاکیس تیودوریکاکوس، وزیر حفاظت از شهروندان یونان گفته است که تنها در ماه اگست سال گذشته ۴۰ هزار مهاجر تلاش کردند از از مرزها عبور کرده وارد یونان شوند.

همچنان گفته شده است که یونان مرز با ترکیه را تا پایان این پروژه به طور کامل خواهد بست. به اضافۀ آن، این کشور در نظر دارد تا نیروهای گشت مرزی را افزایش داده و از طریق هوا نیز مرزهایش را نظارت کند.

از سویی هم سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) گفته است که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۸ هزار مهاجر وارد یونان شده‌اند که این رقم به تناسب سال ۲۰۲۱، افزایش دو مرتبه‌یی را نشان می‌دهد.

گفته می‌شود که قاچاق ماجران در این مناطق به یک تجارت سودآور و سازمان‌یافته تبدیل شده است و سالانه هزاران مهاجر را این قاچاقچی‌ها به اروپا منتقل می‌کنند.

 

در همین زمینه