بریتانیا در نظر دارد تا پناهجویان غیرقانونی را اخراج کند. عکس: مهاجر نیوز
بریتانیا در نظر دارد تا پناهجویان غیرقانونی را اخراج کند. عکس: مهاجر نیوز

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا شب گذشته با اشاره به «قوانین جدید» و سخت‌گیرانۀ این کشور در قبال مهاجران، وعده داد که پس از این پناهجویانی که از کانال مانش عبور می‌کنند، از بریتانیا «فورا» اخراج خواهند شد.

این مقام بریتانیایی از تصویب قوانین جدیدی در آیندۀ نزدیک خبر داد که بر بنیاد آن پناهجویانی که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور کرده و به بریتانیا می‌رسند، بالافاصله از این کشور اخراج خواهند شد. او همچنان گفت: «در قانون جدید به صورت واضع تذکر رفته است که اگر کسی به صورت غیرقانونی وارد قلمرو بریتانیا شود، حق اقامت در این کشور را ندارد و باید اخراج شود.»

در همین حال روزنامۀ انگلیسی زبان دیلی میل نوشته است که به اساس قانون جدید که هنوز تصویب نشده است، آن دسته از پناهجویانی که از کشورهای امنی چون فرانسه به بریتانیا می‌آیند، حق ارایۀ درخواست پناهندگی به بریتانیا را نخواهند داشت.

از سویی هم بی‌بی‌سی نوشته است که ریشی سوناک با تاکید بر قراردادی که با فرانسه به امضا رسانده‌، امیدوار است که در نتیجۀ آن شمار پناهجویان ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: یوانا: یک‌هزار و ۳۰۰ قاچاقچی در سال ۲۰۲۲ دستگیر شدند

در همین حال بریتانیا در دسامبر سال گذشته قراردادی را با آلبانیا نیز بست که به اساس آن آلبانیایی‌های که خود را با قایق‌های کوچک به بریتانیا می‌رسانند، به آلبانیا بازگردانده شوند.

نخست‌وزیر سوناک ابراز امیدواری کرده است که مقامات بریتانیا به جلوگیری از «جنایت سازمان‌یافته» یا قاچاق انسان کمک خواهند کرد. او همچنان اذعان داشت که یک سوم کسانی که در سال ۲۰۲۲ به بریتانیا امده‌اند، آلبانیایی هستند که به اساس توافقات جدید، به آلبانیا بازگردانده خوهند شد.

دولت بریتانیا در جون ۲۰۲۲ قصد داشت تعدادی از پناهجویان را به رواندا بفرستد، اما این پرواز در آخرین لحظه به دلیل تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا لغو شد.

 

در همین زمینه