نجات ۷۳ مهاجر توسط کشتی نجات "جیو پرنتس" در آب های مدیترانه (۷ جنوری ۲۰۲۳)
نجات ۷۳ مهاجر توسط کشتی نجات "جیو پرنتس" در آب های مدیترانه (۷ جنوری ۲۰۲۳)

دو کشتی نجات خصوصی پناهجویان به بندر "آنکونا" در شمال ایتالیا لنگر انداختند. سازمان "داکتران بدون مرز" که کشتی "جیو بارنتس" را هدایت می کند، گفته است که ۷۳ مهاجر نجات یافته از جمله ۱۹ خردسال بدون همراه، سرانجام پس از سفر طولانی از کشتی پیاده شدند.

همچنان ۳۷ مهاجر نجات یافته دیگر توسط کشتی نجات "اوشن وایکینگ" که مربوط سازمان (اس او اس مدیترانه) است، پس از طی کردن بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر در آب های مدیترانه و آب و هوایی بسیار خراب، وارد  ساحل "آنکونا" شده است.

خدمه هر دو کشتی نجات، به تاریخ ۷ جنوری این پناهجویان را از غرق شدن در آب های لیبیا نجات داده اند. براساس اظهارات این دو سازمان نجات مهاجران، بلافاصله پس از عملیات نجات، ایتالیا اجازه لنگر انداختن در بندر "آنکونا" را برای کشتی های نجات داد. باوجود درخواست های متعدد برای اختصاص دادن یک بندر نزدیکتر، همچنین به دلیل آب و هوای بسیار بد،  این کشتی ها باید به بندر"آنکونا" مهاجران را انتقال می دادند. همچنین برای این کشتی های نجات اجازه داده نشد که مهاجران از یک کشتی به کشتی دیگر انتقال یابند، تا یکی از آنها در آب های مدیترانه به ماموریت نجات اش ادامه می داد.

سازمان "داکتران بدون مرز" گفته است، اینکه هر دو کشتی به طور همزمان به بندری بسیار دور فرستاده می شوند، به این معنی است که مقامات ایتالیایی می خواهند حضور ما در منطقه نجات و رسیدگی به تماس‌های اضطراری را بیشتر کاهش دهند. به قول این سازمان این روش ناقض قوانین بین المللی دریایی است.

 از زمان روی کار آمدن حکومت ملی گرای راست جدید در ایتالیا در ماه اکتوبر سال ۲۰۲۲، سازمان های امدادی در برابر افزایش مرگ و میر مهاجران در مدیترانه قرار گرفته اند. در این منطقه کشتی های نجات دولتی فعالیت ندارد و تنها کشتی های خصوصی عملیات نجات را انجام می دهند.

بر اساس یک دستور جدید، باید بلافاصله پس از هر عملیات نجات، مهاجران نجات یافته به ساحل انتقال یابند. از طرف دیگر اما یک بندر دور به آنها اختصاص داده می شود.

بحیره مدیترانه یکی از خطرناک ترین راه های فرار در جهان است. به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ نفر جان های شان را از دست اده اند و یا هم مفقود اند. در سال روان میلادی تا حال ۲۵ نفر مرده اند.

 

در همین زمینه