شهر استانبول در ترکیه. عکس: رویترز
شهر استانبول در ترکیه. عکس: رویترز

اداره امور مهاجران ترکیه می‌گوید، نیروهای امنیتی این کشور در هفته گذشته بیش از۲۲۰۰ مهاجر "غیرقانونی" را بازداشت نموده و بیش از ۲۲۰۰ تن دیگر را از ترکیه اخراج کرده‌اند. بیشتر این مهاجران شهروندان افغانستان هستند.

اداره امور مهاجران در ترکیه در صفحه تویتر خود نوشت: «از ۶ تا ۱۲ جنوری، ۲۲۶۹ مهاجر "غیرقانونی" بازداشت شده و ۲۳۲۱ تن دیگر از این کشور اخراج شدند.» بر اساس این منبع، در آینده نزدیک ۱۹۹۶۸ مهاجر از ترکیه اخراج خواهند شد.

منابع گفته‌اند که از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد مهاجران اخراج شده از ترکیه به ۳۳۴۹ تن رسیده است.

در همین زمینه: عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است

از سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۲۷ هزار مهاجر از ترکیه اخراج شده‌اند.

به گفته مقامات، سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار مهاجر از ترکیه اخراج شده‌اند که در میان آنها ۶۶ هزار و ۵۳۴ مهاجر افغان نیز شامل هستند. مقامات همچنان از اخراج ۱۲ هزار و ۳۸۵ مهاجر پاکستانی در سال ۲۰۲۲ خبر دادند.

اداره امور مهاجرت در ترکیه در یک بیانیه مطبوعاتی در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ آن را "بزرگترین اخراج در تاریخ ترکیه" نامید. به گفته این اداره، اخراج اتباع خارجی از ترکیه در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵۹ درصد افزایش داشته است.

مرتبط: ترکیه در سال ۲۰۲۲ بیش از ۶۸ هزار مهاجر افغان را اخراج کرد

قابل یاد‌آوری است که سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی ۷۳ صفحه یی در ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۲ نوشت: «ترکیه از اگوست ۲۰۲۱ به طور مرتب مهاجران افغان را به ایران یا به زور به افغانستان می‌فرستد.» در این گزارش آمده است که به پناهجویان افغان در ترکیه فرصت درخواست حمایت بین المللی داده نمی‌شود.

پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، صدها هزار شهروند افغان به کشورهای همسایه از جمله ترکیه مهاجر شدند.

 

در همین زمینه