یک محکمه یونان تصمیم گرفت که اتهامات جاسوسی را علیه یک گروه از نجات مددرسانان لغو کند
یک محکمه یونان تصمیم گرفت که اتهامات جاسوسی را علیه یک گروه از نجات مددرسانان لغو کند

یک محکمه در یونان، اتهام جاسوسی علیه ۲۴ مددرسان را که در نجات مهاجران همکاری کرده بودند، لغو کرد. اما تحقیقات در خصوص قاچاق انسان، کلاهبرداری و پولشویی از این گروه هنوز جریان دارد.

محکمه یک گروه ۲۴ نفری امدادگران، هفته گذشته در یونان برگزار شد. اعضای این گروه مددرسان متهم بودند که گویا در پیوند به قاچاق انسان دست داشتند و اتهامات جاسوسی هم علیه آنان صورت گرفته بود.

در جریان محاکمه، قضات اتهامات جاسوسی را لغو کردند. در حکمی که در محضر دادگاه خوانده شد، قضات به اشتباهات رویه ای از جمله ترجمه ناکافی اسناد دادرسی و عدم دسترسی متهمان به مترجمان اعتراف کردند.

اما این فعالان هنوز با اتهامات قاچاق انسان، پولشویی، کلاهبرداری و استفاده غیرقانونی از فریکانس های رادیویی با تحقیقات روبرو هستند.

مرتبط:محاکمه امدادگران رضاکار به اتهام قاچاق انسان در یونان

سازمان ملل متحد هم در قبال محاکمه این فعالان موضع‌گیری کرده و خواستار رفع اتهامات علیه آنان گردید.

این محاکمه که در ماه نومبر سال ۲۰۲۱ آغاز شده بود، از سوی پارلمان اروپا نیز "بزرگترین مورد جرم انگاری همبستگی، در اروپا" دانسته شد.

در میان این متهمان، سارا ماردینی شناگر سوریایی هم حضور داشت که داستان خانوادگی و عبور عجیب آنان از دریای اژه در سال ۲۰۱۵ الهام‌بخش فیلم شناگران در نتفلیکس بود.

عکس از صفحه دویچه وله/ سارا ماردینی و خواهرش یوسرا که هر دو شناگران ماهر سوریایی هستند
عکس از صفحه دویچه وله/ سارا ماردینی و خواهرش یوسرا که هر دو شناگران ماهر سوریایی هستند

حکومت محافظه کار یونان که در سال ۲۰۱۹ قدرت را در این کشور در دست گرفت، تعهد کرده است که اقدامات جدی را برای جلوگیری از ورود پناهجویان و قاچاقبران انسان روی دست می‌گیرد.

یونان برای تحقق این هدف، دیوارهای محافظتی را در مرز با ترکیه گسترش داده است.

بیشتر بخوانید:چهار تن در یونان به اتهام قاچاق انسان دستگیر شدند

در هر سال، هزاران پناهجو و مهاجر از کشورهای مختلف جهان به ویژه افریقا، آسیا و خاور میانه وارد یونان می‌شوند تا بتوانند به کشورهای غرب اروپا برسند.

بر بنیاد ارزیابی های برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر و رسانه‌ها، یونان متهم به بدرفتاری با پناهجویان و مهاجران در امتداد مرزهای این کشور می‌باشد. اما حکومت یونان این اتهامات را همواره رد کرده و خود را مکلف به محافظت از سرحدات این کشور می‌داند.

 

در همین زمینه