مرز بین بلغاریا و ترکیه. عکس: پکچرالیانس
مرز بین بلغاریا و ترکیه. عکس: پکچرالیانس

به گزارش رسانه های محلی، وزارت داخله و دادستانی بلغاریا روز گذشته ۱۶ جنوری عملیات گسترده ای را برای بازداشت قاچاقبران انسان در مناطق مختلف این کشور انجام دادند.

تلویزیون ملی بلغاریا می‌گوید در عملیات وزارت داخله کشور و دادستانی، سه مظنون که در قاچاق مهاجران دست داشتند، بازداشت شدند.

این منبع افزود: «در نتیجه این عملیات تعدادی از رانندگان نیز بازداشت شدند که در حال انتقال مهاجران از ترکیه به بلغاریا بودند.» مقامات همچنان از بازداشت تعدادی از مهاجران که بدون مدارک در بلغاریا زندگی می‌کردند، خبر داده اند.

در میان افراد بازداشت شده یک مهاجر سوری نیز شامل است که دارای مجوز اقامت در بلغاریا بوده و در منطقه دوم شهر صوفیه پایتخت این کشور به سر می‌برد. او از سه ما به این‌سو با خانواده اش در یک خانه اجاره ای زندگی می‌کردند.

در این خبر آمده است که در جریان این عملیات برخی خانه ها در منطقه دوم صوفیه در شهرهای سردیکا، دراگومان، بولیارفو، سولنگراد و هرمانلی مورد بازرسی قرار گرفتند.

در همین زمینه: بلغاریا: ۷۰ مهاجر از جمله افغان ها از سوی پلیس بازداشت شدند

افراد بازداشت شده متهم به انتقال پناهجویان از ترکیه به کشورهای اروپای مرکزی و غربی از طریق بلغاریا، صربستان و رومانیا هستند.

همکاری دوجانبه

در همین حال، ایوان دمیردیژییف، وزیر امور داخله بلغاریا نیز در بیانیه‌ گفت که عملیات پلیس برای انهدام گروه‌های قاچاق ادامه خواهد یافت. در این بیانیه مطبوعاتی آمده است که عملیات در برابر قاچاقبران نه تنها در بلغاریا بلکه در ترکیه نیز انجام می‌شود.

وی گفت که ترکیه اطمینان داده است که با مقامات بلغاریا برای از بین بردن گروه های قاچاق همکاری کند. از سوی دیگر، مقامات یونان قول داده‌اند که عملیات مشترک با بلغاریا "برای حل مسئله مهاجرت غیرقانونی" را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: یونان: در سال ۲۰۲۲ از ورود ۲۵۶ هزار مهاجر جلوگیری کردیم

شماری از اتباع کشورها از جمله افغان ها تلاش می‌کنند از طریق بلغاریا و ترکیه به کشورهای اروپایی برسند. روزیتسا دیمیترویا، رییس پلیس مرزی بلغاریا جمعه گذشته گفت که در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۶۴ مورد عبور مهاجران که از ترکیه به این کشور عبور کرده‌اند، ثبت شده است. وی همچنان از بازسازی موانع مرزی که توسط قاچاقبران در سال جاری تخریب شده بود خبر داد.

 

در همین زمینه