مهاجران سوار بر یک قایق بادی در کانال مانش. عکس: رویترز
مهاجران سوار بر یک قایق بادی در کانال مانش. عکس: رویترز

مقامات بریتانیا می‌گویند روز سه شنبه بیش از ۱۰۰ مهاجر از طریق کانال مانش به این کشور رسیدند. در همین حال نیروی دریایی فرانسه از نجات ۴۵ مهاجر در این کانال خبر داده است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که ۱۰۶ پناهجو در دو قایق سه شنبه گذشته وارد این کشور شدند. این در حالی است که طی دو هفته گذشته هیچ حادثه ای از پناهجویان در بریتانیا ثبت نشده است.

از سوی دیگر نیرو های دریایی فرانسه به روز چهارشنبه اعلام کرد که ۴۵ مهاجر را هنگام عبور از کانال مانش نجات داده اند. گفته شده که قایق این مهاجران در دریا دچار مشکل شده بود. به گفته این منبع، مهاجران پس از ظهر روز سه شنبه به بندر کاله انتقال یافتند.

بر اساس آمار وزارت دفاع بریتانیا، در سال جاری تاکنون ۱۵۰ پناهجو از طریق کانال مانش به این کشور رسیده اند. پیش از این، یک گروه ۴۴ تن از پناهجویان در دوم جنوری از راه دریای مانش به بریتانیا رفتند.

مقامات فرانسوی در همان روز دو قایق مهاجران را در ساحل کاله متوقف کردند. در مجموع ۸۰ پناهجو از جمله کودکان و زنان در این قایق ها سوار بودند.

مرتبط: داستان نجات یک کودک افغان از دریا در راه بریتانیا

پلیس ژاندارمری فرانسه در حادثه دیگری در دوم جنوری ۳۰ پناهجو را که قصد داشتند از منطقه بین کاله و دانکرک وارد دریای مانش شوند، متوقف کرد.

بر اساس آمار دولت بریتانیا در سال گذشته بیش از هر زمانی دیگر، مهاجران با قایق های کوچک خود را به بریتانیا رسانده‌اند. وزارت دفاع این کشور تایید کرده است که رقم افرادی که با قایق های کوچک در سال ۲۰۲۲ خود را به بریتانیا رسانده‌اند، بیش از۴۵ هزار مهاجر بوده است.

همواره شمار زیادی از مهاجران با قایق های فرسوده تلاش می‌کنند از کانال مانش عبور کنند و خود را به بریتانیا برسانند. از آنجایی که از این کانال شمار زیادی از کشتی های بزرگ نیز عبور می‌کنند، سفر برای مهاجران با قایق های کوچک نهایت خطرناگ و مرگ‌بار است. در اواسط ماه دسامبر در نتیجه واژگون شدن یک قایق مهاجران در کانال مانش ۴ تن جان های شان را از دست دادند.

 

در همین زمینه