کشتی نجات «Humanity 1» را سازمان غیردولتی «SOS Humanity» در آلمان اداره می کند/عکس از: Max Cavallari / SOS Humanity
کشتی نجات «Humanity 1» را سازمان غیردولتی «SOS Humanity» در آلمان اداره می کند/عکس از: Max Cavallari / SOS Humanity

بر بنیاد یک گزارش، پناهجویان احتمالا در کشتی هایی که بین ایتالیا و یونان در حرکت بوده اند، به صورت سیستماتیک در قفس های فلزی کوچک و مکان های تاریک دیگر در قید نگه داشته شده اند.

مجله سیاسی «مونیتور» که از کانال یک تلویزیون عمومی آلمان «ای ار دی» نشر می شود، روز پنجشنبه گزارش داد، در برخی موارد حتی به پناهجویان دستبند زده می شود. ظاهرا افراد خوردسال نیز در شامل آن ها هستند.

بیشتر بخوانید: لیتوانیا: سازمان داکتران بدون مرز خواستار پایان دادن به «حبس خودسرانه» بیش از٢٥٠٠ مهاجر شد

به گزارش «مونیتور» این ها پناهجویانی هستند که به اجبار از ایتالیا به یونان بازگردانده شده اند، بدون این که فرصت ارائه درخواست پناهندگی به آن ها داده شود.

این مجله تلویزیونی به تحقیقاتی که به صورت مشترک با چند رسانه دیگر انجام داده، رجوع کرده و می گوید، به این وسیله برای نخستین بار وجود زندان های موقت در کشتی های مسافربری ثابت شده است.

این تحقیقات با استفاده از عکس ها و گزارش های افرادی انجام شده است که قربانی چنین رویدادهایی بوده اند. به گفته آن ها پناهجویان در برخی موارد در راه بازگشت به یونان در قید نگه داشته می شوند، بدون این که به آن ها آب و غذای کافی داده شود و یا این که اجازه داشته باشند به تشناب بروند.

بیشتر بخوانید: بیش از ۵ صد مهاجر افغان از زندان‌های پاکستان آزاد شدند

به گفته دانا شمالتس از بنیاد مکس پلانک در رشته حقوق بین الملل و حقوق عمومی در کشورهای خارجی، این تحقیقات نشان می دهد که «شرایط اسکان پناهجویان از هر لحاظ غیرانسانی است .» او افزود، این اقدامات هم برخلاف قوانین اتحادیه اروپا و هم ناقض کنوانسیون های اروپایی حقوق بشر است. شرکت کشتی رانی مسئول، همه اتهامات را رد کرده است.     

 

در همین زمینه