کتاب‌فروشان در پایتخت و دیگر ولایات افغانستان این تصمیم طالبان را محدودیت در راستای آزادی بیان و اندیشه خطاب می‌کنند
کتاب‌فروشان در پایتخت و دیگر ولایات افغانستان این تصمیم طالبان را محدودیت در راستای آزادی بیان و اندیشه خطاب می‌کنند

وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان با ایجاد یک کمیسیون ویژه در صدد جمع‌آوری کتاب‌هایی است که از نظر این گروه محتوای «مخالف ارزش‌های اسلامی و فرهنگ افغانی» دارند. کتاب‌فروشان از این تصمیم طالبان شدیداً انتقاد می‌کنند.

شماری از کتاب فروشان و ناشران کتاب در افغانستان می گویند طالبان در تلاش جمع آوری و ممنوعیت کتاب هایی اند که محتوای آن «خلاف باور و سیاست» این گروه باشد.

کتاب فروشان هشدار می دهند که با این برخورد طالبان، اکثر کتاب فروشی ها مسدود خواهند شد.

عبدالحق حماد، منشی کمیسیون ارزیابی کتاب ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به دویچه وله گفت: «متاسفانه هنوز هم در بازار کتاب هایی داریم که ضد عقیده اسلام است، مخالف ارزش های ملی ماست و باعث بداخلاقی جوانان می شود.»

او ادامه داد: «بنابراین، امارت اسلامی تصمیم گرفت یک کمیسیون را ایجاد کند تا این کتاب ها را بررسی نموده و با هماهنگی مسئولان اتحادیه، این کتاب ها جمع آوری شوند. ما به منظور تطبیق این پلان منتظر فرمان رهبری هستیم.»

این در حالی است که شماری از کتاب فروشان در پایتخت و دیگر ولایات افغانستان این تصمیم طالبان را محدودیت در راستای آزادی بیان و اندیشه خطاب می کنند.

یک تن از کتاب فروشان که نخواست به دلایل امنیتی نامش در گزارش ذکر شود، به دویچه وله گفت: «بله، طالبان از ما تعهد گرفتند که نباید کتاب هایی را که خلاف سیاست طالبان باشد بفروشیم و یا کتاب هایی را که رابطه طالبان با کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان را در تضاد نشان می دهد. طالبان هشدار دادند در صورت مشاهده این گونه کتاب ها، شخص فروشنده دستگیر و مجازات خواهد شد.»

این فروشنده کتاب گفت: «مولف ۶۰ الی ۶۵ درصد کتاب های ما خارجی هستند و اگر قرار باشد طالبان این کتاب ها را جمع آوری کنند ۷۰ درصد ما کتاب فروشان ورشکست خواهیم شد.»

عبدالحق حماد گفت که از کتاب فروشی ها خواسته می شود که از واردات و فروش کتاب هایی که محتوای آن «خلاف عقیده اسلامی و فرهنگ جامعه افغانی» باشد، خودداری کنند.

هرچند طالبان تعریف مشخصی از کتاب های «خلاف ارزش های اسلامی و فرهنگ افغانی» ارائه نکرده اند، اما این گروه معمولاً آنچه را که با باورها و تصورات خودش مطابق نداشته باشد، خلاف اسلام و ارزش های افغانی تعبیر می کند.

مسئول یک کتاب فروشی دیگر در ولایت هرات گفت: «ما با یک فاجعه بزرگ فکری و فرهنگی دچاریم که هیچ دولتی نمی تواند این فاجعه را جبران کند.»

کتاب های منشتر شده در مورد مسائل افغانستان
کتاب های منشتر شده در مورد مسائل افغانستان

او افزود که در غیر آن هم فروش کتاب به شدت کاهش یافته است: «متاسفانه طالبان هر روز در بخش های مختلف محدودیت وضع می کنند و باعث ضرر و زیان رسیدن به مردم و طبقه کسبه کار می شوند. از یک سو فروشات کتاب به صفر رسیده و از جانب دیگر وضع این محدودیت ها ما را از ادامه زندگی دلسرد ساخته است.»

این در حالی است که تالیف و چاب کتاب در افغانستان زیاد نیست و بخشی از منابع مورد نیاز دانشجویان را کتاب های مولفان خارجی تشکیل می دهند که به افغانستان وارد می شوند.

یک دانشجوی دانشگاه کابل که خواست تنها به نام مهران معرفی شود، گفت که این روزها کمتر می تواند کتاب های مورد نیازش در بخش روان شناسی، فلسفه و جامعه شناسی را از کتاب فروشی ها به دست بیاورد. به این دلیل، او حالا بیشتر به صفحات اینترنتی روی آورده است تا منابع مورد نیاز خود را پیدا کند.

محب الله اسحاقی، یک تن از کارشناسان امور فرهنگی می گوید: «طالبان با عملکرد سابق شان ثابت ساختند که خلاف تحصیل، علم و دانش در افغانستان هستند و این عمل شان جامعه را به سوی دیگری می کشاند و باید در تصمیم شان تجدید نظر نمایند.»

با توجه به تفسیر سخت گیرانه ای که طالبان از شریعت اسلامی دارند، احتمالاً این گروه اکثر کتاب ها در حوزه علوم انسانی را خلاف «ارزش های اسلامی» مورد نظر خود اعلام کرده و جمع آوری خواهد کرد.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه