مهاجران در مرز چک با سلواکیا در حال عبور از منطقه لانژهوت برودسکه به تاریخ ۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲. عکس: واکلاو سالک/پکچرالیانس
مهاجران در مرز چک با سلواکیا در حال عبور از منطقه لانژهوت برودسکه به تاریخ ۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲. عکس: واکلاو سالک/پکچرالیانس

یک سخنگوی پلیس روز دوشنبه در پراگ گزارش داد، شمار افرادی که به صورت غیرقانونی وارد جمهوری چک می‌شوند در سال گذشته بیش از دو برابر شده و به ۲۹ هزار و ۲۳۵ تن رسیده است.

شمار پناهجویان غیرقانونی در سال ۲۰۲۱ که در جریان آن محدودیت های همه گیری کرونا برای مدتی اعمال می‌شدند، به ۱۱ هزار و ۷۰۰ تن می‌رسید.

در سال گذشته، تقریبا ۲۱ هزار تن از تازه رسیدگان، پناهجویان سوریایی بودند که سعی داشتند سفرشان را به اروپای غربی ادامه دهند.

بر طبق آمار وزارت داخله چک، فقط ۱۶۹۴ مهاجر به شمول ۵۰ سوریایی خواهان پناهندگی در این کشور شده‌اند.

پناهجویانی که از جنگ در اوکرایین فرار می‌کنند، درخواست پناهندگی نمی‌دهند، اما به آن ها مدرک ویژه محافظت داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تمدید کنترول مرزی در مرز های جمهوری چک

در سال ۲۰۲۲ نهادهای دولتی چک، ۲۲۷ فرد مظنون به قاچاق انسان را بازداشت کردند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با یک سال قبل از آن بیش از چهار برابر شده است.

در ماه سپتمبر سال گذشته جمهوری چک اعلام کرد که ماموران مرزی در امتداد مرز ۲۵۰ کیلومتری این کشور با سلواکیا گشت زنی را از سر خواهند گرفت و دلیل آن را افزایش شمار مهاجران در مسیر بالکان غربی عنوان کرده است.

 

در همین زمینه