حداقل ٧۹ نوجوان مهاجر هنگام اقامت در هتلی در برایتون تحت مسوولیت وزارت داخله انگلستان ناپدید شدند. عکس: کریتیف کمون
حداقل ٧۹ نوجوان مهاجر هنگام اقامت در هتلی در برایتون تحت مسوولیت وزارت داخله انگلستان ناپدید شدند. عکس: کریتیف کمون

روزنامه گاردین گزارش می‌دهد ده‌ها مهاجر زیر سن و بدون همراه که در هتلی در شهر برایتون در جنوب انگلستان اسکان داده شده بودند، توسط گروه‌های قاچاق ربوده شده‌اند. از ١۳٦ تن که در حین اسکان در این مرکز مفقود شده‌اند، ٧۹ مهاجر زیر سن هنوز مفقود هستند.

روزنامه گاردین روز شنبه ۲١ جنوری نوشت ده ها خردسال بدون همراه که در هتلی در برایتون تحت مسوولیت وزارت داخله کشور اسکان داده شده بودند، پس از ربوده شدن توسط گروه های جنایتکار ناپدید شده‌اند.

منابع خدمات حفاظت از کودکان، آدم ربایی‌های روزانه را دقیقاً بیرون از دروازه هتل مورد نظر توصیف کرده کردند. یکی از آنها گفت: «کودکان به معنای واقعی کلمه به بیرون ساختمان کشیده می‌شوند، ناپدید می‌شوند و دیگر پیدا نمی‌شوند. آنها توسط قاچاقبران از خیابان گرفته می‌شوند.»

به گزارش گاردین حدود ٦۰٠ کودک مهاجر در ١۸ ماه گذشته در هتلی در شهر برایتون اسکان داده شده‌اند. در این مدت ١۳٦ تن ناپدید شده بودند و از آن جمله ٧۹ تن هنوز پیدا نشده‌اند.

در این روزنامه بریتانیایی آمده است که در اوایل ماه اپریل سال گذشته، تنها در جریان چند روز حداقل شش نوجوان خارجی بدون همراه که در هتلی در برایتون مستقر شده بودند، ناپدید شدند. این روزنامه می‌افزاید: «تنها در ماه اگست ۴۰ نوجوان ناپدید شدند.»

باند های جنایتکار

به گفته یکی از کارمندان شرکت "میتی" که از سوی دولت بریتانیا برای مدیریت امکانات مسکن برای پناهجویان مامور شده است، اکثر کودکان توسط باندهای جنایتکار ربوده می‌شوند. به گفته وی، آنها از کودکان برای قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کنند. این شخص توضیح داد: «باندهای آلبانیایی و اریتریایی آنها را با موتر ها می‌گیرند و سپس ناپدید می شوند.»

به گفته این افشاگر، وزارت داخله کشور بارها از خطر ربودن نوجوانان مهاجر مستقر در هتل ها مطلع شده است، اما واکنشی نشان نداده است.

منابع به گونه ویژه به گاردین اطمینان دادند که این مشکلات امنیتی در طی جلسات چند سازمانی که در برایتون و هوف با حضور مقامات وزارت داخله کشور گرفته شده بود، مطرح شده است.» این روزنامه انگلیسی خاطرنشان کرد که در این دیدارها پلیس نگرانی خود را در مورد عناصر جنایتکار که حداقل یک سال است کودکان بی سرپرست را شکار می‌کنند، ابراز کرده است.

یکی از این منابع به گاردین گفت: «مقامات وزارت داخله از همان ابتدا خبر داشتند. آنها کسانی هستند که هتل ها را مدیریت می‌کنند. این کارکنان آنها هستند که ناپدید شدن کودکان را گزارش می دهند.»

مرتبط: داستان نجات یک کودک افغان از دریا در راه بریتانیا

وزارت داخله کشور به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت که "ضمانت های قوی" از سوی دولت وجود دارد تا این کودکان تا حد امکان در امن باشند و مورد حمایت قرار گیرند.

"شکست جدی دولت"

این افشاگری ها علاوه بر بسیاری از انتقاداتی است که قبلاً متوجه دولت بریتانیا شده است، به ویژه مشکلات مهاجران زیر سن قانونی در هتل ها. به گزارش بی بی سی بین جولای ۲۰۲١ تا جون ۲۰۲۲ بیش از ١٦٠۰ نوجوان مهاجر در هتل ها مستقر شدند.

از نظر سازمان ها، نوجوانان مهاجر به حال خود رها شده و در معرض خطرات بالای استثمار قرار می‌گیرند. تمسین باکستر مدیر امور خارجی سازمان "شورای پناهندگان مهاجر" در ماه اکتبر به مهاجرنیوز گفت: «این یک شکست جدی دولت است که کودکان خردسالی که به دنبال پناهندگی هستند، در هتل ها اسکان داده می‌شوند و تعداد قابل توجهی ناپدید می شوند.» در آن زمان بی بی سی گزارش داد که حداقل صد نوجوان از هتل ها قبلا ناپدید شده اند.

در همین زمینه: پناهجویان افغان به دلیل بازماندن کودکان‌شان از مکتب، علیه دولت بریتانیا شکایت کردند

پاتریسیا دور مدیر سازمان ECPAT در انگلستان به نقل از بی بی سی گفت: «جاهای گسترده ای از موقعیت های استثماری وجود دارد که این جوانان فرستاده می‌شوند. آنها ممکن است در مزارع حشیش کار کنند. در یک کارخانه کار کنند و یا هم ممکن است در وضعیت برده داری در خدمت کسانی باشند. آنها می‌توانند به صورت مخفیانه مورد سو استفاده جنایی یا جنسی قرار گیرند.»

"آنها به حال خود رها شده اند"

در اپریل ۲۰۲۲ مهاجرنیوز توانست از برخی از این هتل ها بازدید کند. هتل های بزرگی که گاهی اوقات در آن بیش از هزار تن زندگی می‌کنند. مهاجرانی که در آن زمان مصاحبه کردند گفتند که آنها به تنهایی به حال خود رها شده‌اند وهیچ اطلاعاتی به ویژه دسترسی به روند درخواست پناهندگی ندارند.

در همین مورد: انگلستان؛ در یک سیستم پذیرایی غیرشفاف «فکر کردن به آینده دشوار است»

به گفته مقامات به گونه متوسط، نوجوانان بدون همراهی که به هتل ها اسکان داده می‌شوند در جریان ١٥ روز درخواست پناهندگی می‌دهند اما در این زمینه باید کارهای بیشتری انجام شود.

اما تمسین باکستر می‌گوید: «در مدت زمانی که نوجوانان مهاجر در هتل‌ها قرار می‌گیرند، از توجه سرپرست قانونی محروم می‌شوند. آنها در وضعیت وحشتناکی قرار می‌گیرند.»

 

در همین زمینه