سازمان داکتران بدون مرز در جریان یکی از عملیات نجات. عکس: سازمان  اس او اس مدیترانه
سازمان داکتران بدون مرز در جریان یکی از عملیات نجات. عکس: سازمان اس او اس مدیترانه

امدادگران سازمان "داکتران بدون مرز" ۱۳۰ مهاجر را از بحیره مدیترانه نجات دادند. براساس اظهارات این سازمان طی دو عملیات نجات، شامگاه سه شنبه ۶۹ تن از یک قایق پلاستیکی نجات یافتند و ۶۱ تن از یک قایق پلاستیکی کوچک دیگر صبح چهارشنبه نجات داده شدند.

در میان نجات یافته‌گان حدود ۵۰ خردسال و همچنین یک نوزاد شامل هستند. این عملیات نجات در آب های بین المللی نزدیک سواحل لیبیا انجام داده شده است. پس از نخستین عملیات نجات، ایتالیا شهر "له اسپتزیا" در منطقه شمالی لیگوریا را برای لنگر انداختن این کشتی نجات اختصاص داد.

امدادگران انتقاد می‌کنند که حدود چهار روز و چهار شب را برای رسیدن به این بندر سپری کرده اند. اغلب اتفاق افتاده است که به امدادگران بندرهای دور اختصاص داده می‌شود. مددگاران می‌گویند که دلیل این آزار و اذیت، حکومت راست گرای نخست وزیر ایتالیا، جورجیا ملونی است که سازمان های غیردولتی را از فعالیت باز می‌دارد.

 پیترو پیانتدوسی وزیر داخله ایتالیا روز چهارشنبه این سازمان ها را متهم کرد که از طریق اقدامات شان مهاجران بیشتری را تشویق می‌کنند تا چنین سفر خطرناک را در پیش بگیرند.

داوطلبان سازمان ها و اتحادیه های مختلف همواره به منطقه مدیترانه مرکزی سفر می‌کنند تا مهاجران را که در آب ها گیر می مانند، نجات دهند. پس از عملیات نجات، بسیاری از این کشتی های نجات در ایتالیا لنگر می‌اندازد.

 

در همین زمینه