قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز
قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز

رسانه های محلی بریتانیا می‌گویند دیروز چهارشنبه ۳۷۳ پناهجو با قایق های کوچک از راه کانال مانش به این کشور رسیدند. در همین حال، نیروهای دریایی فرانسه از نجات ۳۱ پناهجو در این کانال خبر دادند.

سیمون جونز خبرنگار بی بی سی در صفحه توئیتر خود نوشت که ۳۷۳ پناهجو با ۸ قایق دیروز چهارشنبه ۲۵ جنوری از کانال مانش به سمت بریتانیا عبور کردند. برخی رسانه ها تصاویری از مهاجران را با پوشیدن جلیقه نجات و سوار شدن بر قایق گارد ساحلی بریتانیا منتشر کرده اند.

بر اساس آمارهای رسمی دولت بریتانیا، از ابتدای سال جاری، تعداد پناهجویان وارد شده به بریتانیا از ۶٠٠ تن فراتر رفته است.

از سوی دیگر پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه در بیانیه ای مطبوعاتی گفته است که مرکز عملیات منطقه برای نجات و نظارت در شهر گرنی، چهارشنبه گذشته یک قایق پناهجویان را در آب های ساحلی دانکرک با ۳۱ سرنشین نجات داده است. مهاجران نجات سپس یافته به پلیس مرزی فرانسه تحویل داده شده اند.

این در حالی است که در ابتدای هفته جاری حدود ۴۵۰ پناهجو با عبور از کانال مانش راهی بریتانیا شدند. این افراد سفر خود را به سمت بریتانیا از سواحل دانکرک و بولونی سور مر در فرانسه آغاز کرده بودند. مقامات فرانسوی اعلام کردند که یکشنبه گذشته ۵۳ پناهجو را در آب های ساحلی کاله نجات دادند.

بر اساس آمار دولت بریتانیا در سال گذشته بیش از هر زمانی دیگر، مهاجران با قایق های کوچک خود را به بریتانیا رسانده‌اند. وزارت دفاع این کشور تایید کرده است که رقم افرادی که با قایق های کوچک در سال ۲۰۲۲ خود را به بریتانیا رسانده‌اند، بیش از۴۵ هزار مهاجر بوده است که در میان آنها مهاجران افغان نیز شامل بودند. در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۸۵۰۰ پناهجو وارد بریتانیا شده بودند.

پیش از این در گزارش پارلمان بریتانیا عنوان شده بود که در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۰ هزار مهاجر با قایق های کوچک به بریتانیا آمده اند. جی بی نیوز سپس با توجه به این منبع گفت که تعداد مهاجرانی که به بریتانیا می‌آیند ممکن است در سال جاری دو برابر شود.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: بیش از ۱۰۰ مهاجر وارد بریتانیا شدند

"عملی نشدن پلان های روندا"

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در نخستین روزهای این ماه وعده داده بود که پناهجویانی که از کانال مانش می‌آیند "فورا" از بریتانیا اخراج خواهند شد. او خواستار تصویب "قوانین جدید" بود که شامل اقدامات سختگیرانه علیه مهاجرت است.

در ۱۴ اپریل سال گذشته، لندن و کیگالی توافق کردند، مهاجرانی را که از راه کانال مانش به بریتانیا می‌آیند به رواندا بفرستند. دولت بریتانیا در جولای ۲۰۲۲ با توجه به توافق با رواندا قصد داشت تعدادی پناهجو را به کیگالی بفرستد، اما این پرواز در آخرین لحظه به دلیل تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا لغو شد. تا هنوز هیچ مهاجری به روندا فرستاده نشده است.

مرتبط: اخراج مهاجران از بریتانیا به رواندا: به مهاجران حق اعتراض داده شد

در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۲۲ دادگاه عالی لندن طرح اعزام پناهجویان به رواندا را "قانونی" اعلام کرد. اما حدود یک ماه پس از آن، دو قاضی همین دادگاه به سازمان حمایت از مهاجران و برخی از پناهجویان اجازه دادند تا در برابر موافقتنامه اعزام مهاجران به رواندا به دادگاه اعتراض کنند. بر اساس این تصمیم، دولت بریتانیا نمی‌تواند پناهجویانی را که در انتظار تصمیم دادگاه استیناف هستند، به رواندا بفرستد.

 

در همین زمینه